Ф ренският президент Франсоа Оланд призна по време на пресконференция в Париж, че има проблеми в личния си живот, предаде АП.
Оланд посочи, че преминава през мъчителни моменти след наскорошната публикация на сп. "Клоузър", че той имал връзка с френската актриса Жюли Гайе. Това бе първата публична проява на Оланд след публикацията.
Партньорката на Оланд, журналистката Валери Трирвильор, е в болница от петък, когато списанието публикува снимки, за които твърди, че доказвали връзката на Оланд с Гайе. Днес Оланд беше запитан дали Трирвильор остава първа дама, на което той отговори, че "всеки в личния си живот преминава през изпитания и че подобно нещо се случва и с него и партньорката му". Оланд обаче отказа да посочи дали продължава да живее съвместно с журналистката и
обеща само да изясни личното си положение преди държавната си визита в САЩ,
насрочена за 11 февруари, предаде АФП.
Оланд добави, че повече няма да коментира личния си живот, посочва АП. Той подчерта пред журналистите, че личният живот на хората трябва да си остане личен. Президентът припомни, че пресконференцията, която дава днес, не е нито времето, нито мястото да дискутира връзката си Трирвильор, добавя ДПА.
По повод разкритията на сп. "Клоузър" Оланд изрази пълното си
възмущение от публикацията, но каза, че няма да съди изданието,
предадоха АФП и АП. Той само поясни, че публикацията е нарушение на личната му свобода, но не уточни дали публикуваното отговаря на истината, предаде АП.
В края на пресконференцията Оланд беше запитан за здравето на Валери Трирвильор. Той отговори рязко, че тя си почива, но отказа да направи друг коментар, предаде Франс прес.
Коментирайки други теми, Оланд обяви желанието си да има "френско-германска двойка" не само в икономическата област, но и в Европа на отбраната, предаде АФП. "Разбира се, имаме френско-германската бригада, но трябва да направим нещо повече, трябва да проявим обща отговорност за мира и сигурността в света", заяви Оланд. "На 19 февруари в Париж ще има съвместно заседание на правителствата на Франция и Германия. Канцлерът Ангела Меркел и аз ще издигнем като принцип двете ни правителства да се координират предварително по всички големи проекти", добави той.
Френският президент направи още две предложения на френско-германско сътрудничество за развитието на Европа - "инициатива за икономическо и социално сближаване" между двете страни и координация за енергийния преход.
Оланд каза и че 700 млади хора, които пребивават във Франция или са френски граждани са отишли да се бият в Сирия на страната на екстремистите. Предишни оценки бяха за около 400 души. Той подчерта необходимостта от мирно решение на бушуваща в Сирия гражданска война. Френските власти се безпокоят, че тези бойци може да извършат нападения във Франция при завръщането си.
По-рано днес АФП припомни, че
френската конституция не предоставя никакъв статут на половинката на президента на Френската република,
независимо дали той е законно обвързан с нея или не. Тази недефинирана функция на "първата дама", която излиза често пъти скъпо на данъкоплатците, поражда полемика във Франция.
За първа дама във Франция се споменава само в нормативен акт, отнасящ се до случаите, в които съпругите на президентите овдовяват. В този случай те получават вдовишка пенсия, както е в случая с много други професии. Въпреки че де факто първата дама не съществува в юридически план, за спътницата на президента се предвижда кабинет и секретариат в Елисейския дворец. Официално те са ѝ необходими, за да отговаря на писмата, които получава от сънародниците си. Разходите по тази дейност се поемат от бюджета на президентството.
Първата дама има право и на охранител. През 2006 г. депутатът от Френската социалистическа партия Рене Дозиер би тревогата, че съпругата на тогавашния президент Жак Ширак - Бернадет, може да разполага с колите и шофьорите на Елисейския дворец. Година по-късно същият депутат зададе въпроса защо Сесилия Саркози, тогавашната половинка на президента Никола Саркози е уредила плащане с кредитна карта на президентството.
Според неотдавнашно разследване на сп. "Вандрьоди, самди, диманш" Валери Трирвильор струва на месец на държавата 19 742 евро. Това е доста по-скромен разход от 60 000-те евро на месец, харчени за Карла Бруни-Саркози, третата съпруга на Никола Саркози и от 80 000-те евро, които струваше на месец на държавата Бернадет Ширак. Когато френският президент пътува официално в чужбина, отново бюджетът на Елисейския дворец поема разходите на придружаващата го половинка, както и на видните личности, които президентът би пожелал да отведе със себе си.
Ситуацията на Валери Трирвильор е нечувана във Франция,
защото тя не е законна съпруга на президента Оланд. Това поражда проблеми за някои държави с по-строг морал. Така например не се предвижда Трирвильор да придружава президента на 24 януари по време на визитата му във Ватикана. Но за нейна утеха вторите съпруги на държавните или на правителствените лидери, които са се развели с първите си половинки, също не се допускат в Светия престол.
Трирвильор обаче се очаква да придружава Оланд по време на визитата му в САЩ на 11 февруари, освен ако последните епизоди от драмата на личния живот на френския президент не променят този сценарий.
За да се излезе от тази неяснота, мнозина във Франция настояват за приемането на статута на първата дама и за дефиниране на нейните функции, на бюджета, с който може да разполага, и на нейното място в президентството. Самият Оланд изрази мнението си по въпроса през 2012 г., преди да бъде избран за президент. "Гласоподавателите не избират семейство, а президент", каза тогава той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!