Френската социалистическа партия и близките й съюзници (левите радикали и други леви партии, без да се броят "Зелените") спечелиха абсолютно мнозинство от 314 места в 577-членното Национално събрание.
Това сочат окончателните резултати, оповестени от Министерството на вътрешните работи за метрополията и отвъдморските територии, съобщи Франс прес.
Избирателната активност е била рекордно ниска
за парламентарни избори във Франция - около 56%
Социалистическата партия получава 280 места, различните леви партии - 22, левите радикали - 12, или общо 314 места.
"Зелените" печелят 17 места, Левият фронт - 10, а партията за независимост на Мартиника - две, което дава на левицата като цяло 343 места.
Това ще освободи социалистите от
необходимостта да разчитат на подкрепата на "Зелените",
с които имат предизборно споразумение за съвместно управление, и най-вече на радикалната левица, с която имат различия в позициите си за икономиката и Европейския съюз.
На практика това бе основният залог на парламентарните избори - дали след като си върнаха президентския пост след 17 години, социалистите ще спечелят сами абсолютно мнозинство в Националното събрание.
Постигането на тази цел означава, че близо месец и половина след като победи на президентските избори предишния държавен глава - консерватора Никола Саркози -
Франсоа Оланд е със "свободни ръце",
за да приложи своята предизборна програма - от фискалната реформа до съживяването на промишлеността.
Новият състав на Националното събрание ще бъде свикан в началото на юли на извънредна сесия, за да приеме първите реформи
Съюзът за народно движение на бившия президент Никола Саркози получава 194 места, партията "Нов център" и различните центристи - 14, различните десни партии - 15, а радикалите - 6, или общо 229 места за десницата.
Крайната десница взема трима мандата, от които два за Националния фронт, а Демократичното движение (МоДем) на центриста Франсоа Байру получава две места.
Всичките 24 министри, кандидати на парламентарните избори, бяха избрани, което означава, че промените в първото правителство на президента Франсоа Оланд се очаква да бъдат незначителни, отбелязва агенцията.
Залогът беше значителен, защото премиерът
Жан-Марк Еро бе обявил, че победените министри ще трябва да напуснат кабинета
Двама политици от левицата обаче не успяха да се преборят за депутатско място: бившата кандидатка за президент Сеголен Роаял и бившият социалистически министър на културата Жак Ланг.
Няколко бивши министри от правителството на Никола Саркози бяха победени на втория тур на изборите, но основните фигури на консервативната партия Съюз за народно движение спасиха местата си в парламента.
Бившият министър на вътрешните работи Клод Геан загуби от друг кандидат на десницата, също както и бившата министърка на външните работи Мишел Алио-Мари.
За сметка на това местата си в парламента запазиха бившият министър на труда Ксавие Бертран и генералният секретар на партията Жан-Франсоа Копе, а бившият премиер Франсоа Фийон беше избран в избирателен район на луксозни парижки квартали.
Бившата приятелка на френския президент Франсоа Оланд
Сеголен Роаял и лидерката на крайната десница Марин льо Пен бяха победени на втория тур
Роаял, която бе кандидатът на социалистите на предишните президентски избори във Франция - през 2007 г. - на които загуби от Никола Саркози, бе победена в западния град Ла Рошел, на атлантическото крайбрежие, от дисидента от партията Оливие Фалорни, предаде Франс прес.
Тя самата съобщи за своята загуба, която определи като политическо предателство и даде да се разбере, че иска да продължи да играе роля в националната политика.
Сеголен Роаял се озова в центъра на истинска драма между двата тура на парламентарните избори във Франция. Настоящата спътница в живота на Франсоа Оланд Валери Трирвильор подкрепи чрез "Туитър" Оливие Фалорни. Самият френски президент обяви, че поддържа своята бивша половинка, с която бяха заедно в продължение на четвърт век и имат четири деца.
Лидерката на крайнодесния Национален фронт (НФ)
Марин льо Пен загуби от социалиста Филип Кемел
в северния бивш миньорски град Енен-Бомон само със 118 гласа.
Тя поиска повторно преброяване на подадените бюлетини с аргумента, че разликата е прекалено малка.
Този резултат е неуспех за Марин льо Пен, която получи най-много гласове на първия тур миналата неделя.
За сметка на това нейната племенница Марион Марешал-льо Пен спечели депутатско място от Карпонтра, в югоизточна Франция. Така 22-годишната внучка на историческия лидер на крайната десница в страната Жан-Мари льо Пен стана най-младият член на Националното събрание в историята, посочва ДПА.
Националният фронт спечели поне още едно място в долната камара на френския парламент.
Така крайнодясната партия ще бъде представена в Националното събрание за първи път от 1998 г., отбелязва АФП. Агенцията посочва, че НФ се е възползвал от динамиката, създадена на президентските избори, на чийто първи тур, произведен на 22 април, неговият кандидат Марин Льо Пен остана на трето място със 17,9%.
Центристкият лидер Франсоа Байру бе победен в По,
югозападна Франция. Той получи само 30% от гласовете.
Байру остана трети на предишните президентски избори във Франция - през 2007 г. На сегашните обаче той получи едва 9%.
Байру обяви, че след загубата ще промени "формата на своя ангажимент" към политиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!