П о молба на Франция ЕС днес задейства за първи път текст от договора за Общността, свързан със съвместната защита, съобщи върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини.
Това е най-вече политически акт, поясни френският министър на отбраната Жан-Ив льо Дриан.
Задействаният чл. 42.7 от Договора за ЕС разглежда случаите, когато държава от Общността е станала жертва на въоръжено нападение.
Предвижда се, че в такива случаи останалите държави от ЕС имат задължението да окажат съдействие с всички възможни средства на тяхно разположение. Сътрудничеството в тази посока следва да се извършва чрез НАТО. Предприетите действия следва да бъдат съгласувани с ООН.
Според клаузата за солидарност държавите от ЕС действат заедно в случай на терористично нападение или при бедствие, причинено от човешка намеса.
Предвижда се ЕС да мобилизира всякакви средства, включително военни, за да предотврати терористично нападение; за да предпази демократичните институции; за да подкрепи властите на държавата, станала жертва на терористичен удар, когато това бъде по искане на тези власти.
Днешното решение е взето единодушно на заседанието на Съвета на ЕС по отбрана, уточни Могерини.
По нейните думи предстои Франция да уточни от какво има нужда и да договори помощта с отделните държави от ЕС.
Министър Льо Дриан изрази благодарност за бързата реакция на своите колеги, тъй като искането е било отправено вчера следобед от президента Франсоа Оланд и е получило единодушна подкрепа само часове по-късно.
Междувременно генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Франция не е поискала от НАТО задействането на чл. 5 от Вашингтонския договор, съобщи генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг.
Този текст от договора посочва, че въоръжено нападение срещу една или повече държави от НАТО ще се разглежда като нападение срещу всички от алианса и при такова нападение ще се окаже помощ на нападнатата страна или нападнатите страни с незабавни действия, включително с използването на въоръжени сили.
Държавите от ЕС и НАТО подкрепят Франция, много от тях предложиха помощ. Държави от НАТО са основни участници в коалицията срещу "Ислямска държава" (ИД), отбеляза Столтенберг.
Той призова Русия да се присъедини към усилията за постигането на политическо решение в Сирия и за борба с ИД, а не в полза на режима на президента Башар Асад.
По неговите думи Русия може да играе конструктивна роля в Сирия, но досега военната намеса на Москва там не е насочена достатъчно към ИД.
Междувременно стана ясно, че Оланд е провел разговор с иранския президент Хасан Рохани.
Рохани заяви: Жизненоважно е да се борим срещу "Ислямска държава" с цялата си мощ.
Двамата са изтъкнали важността на мирните преговори във Виена за решаване на конфликта в Сирия. Иранският президент и Оланд са се разбрали в най-скоро време Рохани да посети Франция за укрепване на двустранното сътрудничество, отбеляза Франс прес, позовавайки се на френското президентство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!