Френското правителство реши да смекчи ограниченията, затрудняващи достъпа до работни места за граждани на България и Румъния, за да улесни интеграцията на ромите имигранти от двете държави.
Френският кабинет е решил да отмени данъка, дължим от работодателите им за наемане на работници от тези държави, както и да разшири списъка на професиите, до които те могат да имат достъп.
Според данни на Ройтерс данъкът, заплащан на имигрантските служби от работодатели на източноевропейци, може да достигне 1800 евро.
Списъкът със 150 професии, които в момента са достъпни за работниците от България и Румъния, ще бъде разширен, съобщиха още от френското правителство.
Целта на решението е да улесни интегрирането чрез труд, разширявайки и смекчавайки съществено ограниченията, които сега затрудняват ромите, желаещи да работят, заяви министърът на благоустройството Сесил Дюфло след министерското заседание.
Правителството обаче одобри операциите за разтуряне на незаконните лагери, които се извършват по силата на съдебно решение или за да се сложи край на опасна ситуация, а също и заради санитарен риск.
Париж подчертава, че отговорите за съдбата на ромите трябва да се конструират също в европейски мащаб и ще поиска от кипърското председателство на ЕС ромският проблем да бъде вписан в дневния ред на следващото заседание на Европейския съвет.
Европейската комисия приветства съобщението на френското правителство по въпроса за интеграцията на ромите, същевременно насърчавайки Франция да отмени изцяло ограниченията, оставащи все още в сила, възможно най-скоро.
Приветстваме силно констуктивния дух на френското правителство в търсенето на адекватни решения, както и желанието му да сътрудничи с Комисията и с другите страни членки от ЕС, заяви в съобщение говорителят на ЕК Оливие Баи.
Днешното заседание е важен етап за интеграцията на ромите, заяви Еврокомисията, насърчавайки Франция да отмени всички оставащи в сила ограничения възможно най-скоро.
Правителството уточни в комюнике, че ще разгледа, след обсъждане със заинтересуваните страни Румъния и България, хипотезата за предсрочно отменяне на преходните мерки, ограничаващи достъпа на техни граждани до френския трудов пазар в сравнение с останалите граждани на общността. Тези мерки важат до края на 2013 г.
Освен това, Комисията е готова да подкрепи френското правителство за прецизиране на условията, при които са премахвани лагерите, предаде Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!