С ветът отново има повод да завиди на френските работници, които освен че се радват 35-часова работна седмица, имат шест седмици платен годишен отпуск, както и доста сериозни възможности за влияние върху работодателя си посредством добре организирани и много ефективни стачки.
Сега обаче за французите има и още една добра вест –
вече е незаконно работодателят им да им се обажда в извънработно време или пък да праща мейли, на които да очаква незабавен отговор.
Дори и да го направи, френските работници могат – и даже са длъжни – да игнорират съобщенията, дори и да са от шефа, поне до следващата сутрин.
Според подписано между Федерацията на работодателите и синдикалните организации от сектора на информационните технологии споразумение,
работодателите нямат право да тормозят служителите си по никакъв начин през онези 133 часа от седмицата, предназначени за почивка.
Споразумението изобщо не е пожелателно, а е юридически задължително и по неговата сила вече става незаконно служителите да бъдат карани да си оставят включени служебните телефони след работно време, както и да им бъде държана сметка защо не са видели някой имейл, изпратен след края на работния ден.
„Можем да се съгласим на извънреден труд, но само при специални обстоятелства...
В останалите случаи трябва да се придържаме към нормалното – което е да „се изключваме“ от службата,
да спрем да бъдем постоянно на работа“,
коментира Мишел де ла Форс, председател на Генералната конфедерация на мениджърите, цитиран от в. „Дейли телеграф“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!