Международната рейтингова агенция "Фич" (FitchRatings.com) понижи рейтинга на Испания с три степени до ВВВ с отрицателна перспектива, предаде Франс прес.
Според агенцията испанските банки се нуждаят от 50 до 100 млрд. евро, за да се рефинансират.
Друга от трите големи рейтингови агенции, Стандард енд Пуърс (StandardandPoors.com), по-рано предупреди, че испанските банки, които в момента пораждат безпокойства в еврозоната, трябва да приемат до 2013 г.
загуби между 80 и 120 млрд. евро, свързани с отпуснатите кредити
Премиерът на Италия Марио Монти вчера изрази оптимизъм, че ще бъдат взети "трудни решения" за развитието на Европа и в борбата срещу дълговата криза в еврозоната, потвърждавайки за пореден път, че подкрепя идеята за банков съюз, както и пускането на еврооблигации, предаде АФП.
В очакване на срещата на високо равнище на ЕС, насрочена за 28 и 29 юни в Брюксел, и на която се възлагат големи надежди, контактите, които се осъществяват в момента на най-високо равнище, карат Монти да вярва, че ще бъдат взети
"трудни и важни решения в Европа, за да напредва общото строителство"
Мъчно ми е да го кажа, но институциите в еврозоната действаха със закъснение и понякога недалновидно, отбеляза бившият еврокомисар във видео послание, препредадено на конгреса на банковите фондации в Палермо.
Според Монти еврозоната трябва "незабавно да даде конкретен израз на волята си да защити единната валута и да поеме по пътя на банков съюз", който той предпочита да нарича "финансов съюз", и който би минавал през "по-съгласуван надзор на пазарите" и "нарастваща европейска система на банковите депозити".
Сегашната криза се дължи "на липсата на доверие към единната валута. Трябва да се напредва в управлението и да се реагира бързо, за да се прекъсне този порочен кръг, създал се между уязвимостта на банковия сектор и кризата на суверенния дълг", подчерта Монти.
Дълговата криза в еврозоната е най-голямата опасност за глобалната икономика
и всяко влошаване вероятно ще доведе до още по-значително отслабване на световния растеж, се посочва в доклад на ООН, цитиран от Ройтерс.
Дълговата криза в еврозоната остава най-голямата заплаха за световната икономика, посочват анализаторите на ООН в обновения си доклад "Състояние на световната икономика и перспективи 2012", който бе публикуван днес.
"Евентуално ескалиране на кризата вероятно ще доведе до тежки сътресения на финансовите пазари и до скок на глобалния риск, предизвиквайки свиване на икономическата активност в развитите страни, което пък ще обхване и развиващите се страни и икономиките в преход", се допълва в доклада.След значителния спад през 2011 г. растежът на глобалната икономика вероятно ще остане вял през 2012 г. като повечето райони ще нарастват с темп, който е под възможностите им, прогнозират експертите на ООН.
Очаква се световният брутен вътрешен продукт да се увеличи с 2,5% през 2012 г. и с 3,1% през 2013 г. след отчетеното увеличение с 2,7% за 2011 г., което е малко под предварителните оценки, се посочва в доклада.
Кризата с безработицата в света ще продължи като равнището й в глобален мащаб остава над равнищата от преди кризата, а в еврозоната тя бързо се покачва, заключават анализаторите на ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!