Бившият еврокомисар с 10-годишен стаж Гюнтер Ферхойген заяви, че ЕС няма визия за развитието си след одобряването на новата Европейска комисия.
"С 27 страни членки, които имаме днес, в сравнение с 15 преди 10 години, ЕС очевидно се промени драматично. Постигнахме много през тези 10 години, но някои фундаментални въпроси остават открити. Няма визия в Съюза накъде отиваме. Няма консенсус къде трябва да минават границите на ЕС в бъдеще, нито за ролята ни в света", заявява Ферхойген в интервю пред "Шпигел".
Американците
очакват повече участие в глобалните
въпроси, но ние
не сме готови за това,
подчертава бившият комисар.
В момента Европа не е глобална сила, но след 10 или 20 години ще бъде принудена да се състезава с новите икономически свръхсили, които също ще имат своите политически цели.
И тогава няма да можем да играем равностойна роля, ако нямаме единно представителство на ЕС в международните организации като МВФ или Съвета за сигурност на ООН.
Докато няма
единен глас, Европа ще бъде принудена
да се
възприема като "мека сила".
Вярвам, че имаме нужда от обща европейска военна сила, заради ефективност, ако не друго, казва Ферхойген.
Днес европейците имат 2 млн. войници, но не могат да разположат дори 60 хил. от тях някъде.
Не можем да кажем, че имаме право да вземаме решения за предизвикателствата пред човечеството на същото ниво, както САЩ и останалите, ако не сме в положение да изпълним своята роля като мироопазващи мисии, одобрени от международната общност, продължава той.
В същото време
в момента ЕС няма лидери,
готови да поемат тази функция.
Най-големият проблем ще бъде въпросът за разширяването.
Според бившият
комисар, погрешно е да се пренебрегва
положителния ефект от разширяването и
"само да се сочат с пръст
набедените
за проблемни деца Румъния и България -
каквито те всъщност не са".
Това би било "фатална грешка", убеден е той. Новите страни създават работни места и наваксват, след като бъдат приети в ЕС, а не се налага "да бъдат хранени".
Проблемите ни
също се преувеличават от медиите,
убеден е специалистът по разширяването.
"Ако бъда попитан коя страна в ЕС има най-голям проблем с организираната престъпност, не би ми хрумнало да посоча първо Румъния и България".
Страните възприемат европейските ценности, след като бъдат приети в Евросъюза.
"В наш интерес е Турция да бъде една от нас, в семейството на западните демокрации", казва Ферхойген.
Предизвикателствата на новия век ще изискват помощта на Турция при отношението с ислямските страни, както и помощта на Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!