Н айджъл Фараж дължи извинение на британците, коментират вестниците на Острова след обявяването на статистиката за спад в броя на имигрантите от България и Румъния.
Намираме се в разгара на предизборна кампания с изобилие на билбордове на Партията за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП), които „крещят“, че около 26 млн. европейци искат да отнемат работата ви. Официалната статистика обаче разкри, че броят на работещите във Великобритания румънци и българи не е нараснал, а е спаднал откакто имиграционните ограничения за тях отпаднаха след период на истерия в края на миналата година, пише в редакционна статия в. „Гардиън“.
Къде бяха политиците от големите формации вчера да оборят ЮКИП с фактите? В Камарата на общините Дейвид Камерън описа данните просто като „забележителни“, формулировка, целяща да обезкуражи печата. Вътрешният министър Тереза Мей зари глава в пясъка, а нейното министерство изобщо не направи изявление. Парламентаристката от Лейбъристката партия Ивет Купър поне призна, че паникьорските прогнози не са се сбъднали, но продължи да акцентира върху „законното безпокойство“. Големите партии изглежда са изоставили всяка надежда да привлекат масите, основавайки се на действителността, допълва вестникът.
След като британският статистически институт обяви данните, председателят на комисията по вътрешни работи в Камарата на общините Кийт Ваз настоя за
публично извинение от ЮКИП и всички останали, които твърдяха, „че идва краят на света“.
Именно Кийт Ваз отиде на летище „Лутън“ на 1 януари, за да види с очите си пороя от имигранти от двете страни, които се очакваше да залеят страната му, но посрещна един-единствен пришълец, припомня в. „Индипендънт“.
В отделна статия във вестника вицепремиерът Ник Клег изразява мнение, че по отношение на имиграцията и заетостта е полезно човек да се придържа към фактите. Спомнете си началото на годината с постоянните предсказания на ЮКИП и други, че след отпадането на ограниченията за българи и румънци, страната ще бъде залята от тях, а цената за това ще платят британските работници. Партията на Найджъл Фараж дори разпространи листовки, в които се твърдеше, че отваряме вратите си за 29 млн. румънци и българи. Сборът от населението на двете страни всъщност е 28,6 млн. души, припомня Клег.
Позицията, изразена в коментарен материал във в. „Дейли телеграф“, контрастира с общия тон. Според авторът британските избиратели вероятно са по-склонни да видят не толкова огласените данни за спад в имиграцията от България и Румъния, колкото
факта, че в страната им продължават да работят и живеят 144 хил. имигранти
от двете страни, което смятат за значително количество. Имиграцията не се свежда до игра с цифри. Никой не желае нулева имиграция, хората искат контролирана имиграция, посочва авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!