Президентът на ЕС Херман ван Ромпой насрочи за днес рано сутринта извънредна среща на високопоставени европейски ръководители, които
да координират втория план за помощ за Гърция
на фона на опасенията от разпространение на дълговата криза към Италия, третата икономика в EС, предадоха Ройтерс и Франс прес.
В срещата ще участват президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише, председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен.Дирк де Бакер, говорителят на Ван Ромпой, посочи, че не ставало въпрос за кризисна среща, а за координиране на позициите.
По-късно днес в Брюксел се съберат министрите на финансите от еврозоната, които ще обсъждат как да бъдат накарани банките да участват във втори спасителен план за Гърция.
В петък възникнаха нови опасения, че
Италия ще бъде следващата държава от Еврогрупата, която ще бъде засегната
от дълговата криза, след като лихвите по 10-годишните италиански облигации силно нараснаха.
Според банкери това може да окаже силен натиск върху финансите на страната, която е с един от най-големите държавни дългове в еврозоната спрямо БВП след Гърция.
Мерките за строги икономии трябва да щадят най-бедните, заяви пък специалният съветник в кабинета на управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Чжу Мин, цитиран от Франс прес.
"Възстановяването на икономиката е в ход, но рисковете от повторен спад нарастват. Равнището на безработицата все още е много високо", посочи той пред журналисти на форума "Икономически срещи в Екс-ан-Прованс", във Франция.Очевидна е необходимостта, предвид особено високите нива на дълговете на малък брой страни, да се вземат мерки за икономии и за намаляване на дълговете, за да се осигури дългосрочен растеж, допълни Чжу Мин.
Според него обаче трябва да се постигне и равновесие между растежа и програмите за строги икономии,
за да се подкрепят най-бедните и най-уязвимите
Това би могло да стане чрез осигуряване на мрежи за социална защита за безработните и като се подобрят данъчните администрации и събирането на данъци.
В заключителна декларация от форума в южния френски град се препоръчва на развитите страни в бъдещите програми за намаляване на бюджетния дефицит, които механично ще доведат до намаляване на средните налични доходи на домакинствата, да бъдат защитени 20 процента от приходите на най-бедните.
Чжу Мин, бивш специален съветник на предишния шеф на фонда Доминик Строс-Кан, е споменаван като бъдещ заместник-управляващ директор на МВФ, който бе оглавен наскоро от Кристин Лагард.
Такова назначение би имало за цел да се даде по-голяма тежест на страните с нововъзникваща пазарна икономика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!