Бг гарската статистика произвежда солидни и надеждни данни. Ние сме убедени в нейната независимост, защото в противен случай щяхме да предприемем съответните наказателни процедури срещу България.
Такава оценка даде днес генералният директор на европейската статистическа служба "Евростат" Валтер Радемахер на пресконференция в рамките на двудневната редовна конференция на службата в София.
Той обаче се въздържа да постави оценка "отличен" - защото според него трябва да се даде пространство за усъвършенстване на българската статистика, и й писа "много добър".
Председателят на Националния статистически институт (НСИ) Мариана Коцева прие бележката и призна, че е необходимо да се подобри методологията и да има повече информация за сектора на услугите, които през последните години все повече се развиват за сметка на дяла на индустрията.
"Трябва да е ясно, че начините, по които се правят отчетите в Министерството на финансите, и начините, по които се правят изчисленията от статистическите служби, са две различни неща. Службите са задължени да работят по т.нар. "европейски стандарт за национална сметка", отбеляза Радемахер.
По думите му неотдавнашната проверка в България е била редовна, а не извънредна, и е имала за цел да установи дали споменатите стандарти се прилагат стриктно. Според заключението всички данни се изчисляват по стандарт и са правилно приложени.
Помолен да коментира съмненията на еврокомисаря Оли Рен относно българските статистически данни за бюджетния дефицит, шефът на "Евростат" заяви, че това е един "типичен пример на недоразумение".
"Има много голяма разлика между статистика и прогноза. Статистическите данни се основават на внимателни наблюдения, докато прогнозата е опит да се анализират тези данни и да се извлече съответната информация", обясни той и уточни:
"Не е нито моя работа, нито имам правомощия да давам оценка за качеството на прогнозата, аз се занимавам с качеството на статистиката".
Радермахер подчерта още веднъж важността данните, които произвежда българската статистика, да са сравними с произвежданите от други страни членки на ЕС, тъй като по думите му за Общността е важно решенията да бъдат взимани въз основа на сравнима и извлечена по една и съща методология информация.
Според Радемахер никъде другаде по света информацията за дълга и дефицита не се контролира толкова строго, колкото в "Евростат".
Той коментира случая с Гърция, при който бяха подадени неточни статистически данни, които в последствие разкриха, че страната има много по-голям бюджетен дефицит, отколкото е обявила.
Една от причините, поради които това се случи и доведе до мониторинг и съответната наказателна процедура, бе, че независимостта на статистическата служба в Гърция не беше уредена законово, обясни шефът на "Евростат".
Винаги, когато получим такива индикации, предприемаме съответните наказателни процедури, увери той.
Бюджетът на НСИ за тази година е намален с 20%, същото е и за следващата година, като задачата е с 1/5 по-малко пари да произведем същото количество информация, съобщи на срещата Мариана Коцева.
"Евростат" призна статистиката ни за надеждна
Ние сме убедени в нейната независимост, защото иначе щяхме да предприемем съответните наказателни процедури срещу България, заяви шефът на службата Валтер Радемахер
1 октомври 2010, 20:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!