Ео опейският съюз получава Нобеловата награда за мир за 2012 г., обяви Нобеловият комитет.
Решението на петчленния Нобелов комитет, ръководен от генералния секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд, е било единодушно.
"Наградата печели раздираният от тежки кризи Европейски съюз (ЕС)", незабавно коментира Агенция Франс прес.
Очакваше се наградата да бъде присъдена на ЕС, с което да бъде почетена 60-та годишнина от рождението на предшественика - Европейската общност за въглища и стомана,
допринесла много за мира и стабилността на континента.
"Европейският съюз се намира по средата на една от най-тежките си кризи. Но може би именно сега проектът на мира и стабилност заслужава да получи ръка от Норвегия", отбеляза норвежката обществена телевизия НРК.
Скандинавската страна, която е домакин на Нобеловата награда за мир, не е членка на Евросъюза. На два пъти - на референдуми през 1972 и 1994 г. гражданите на Норвегия се обявиха против присъединяването на страната към ЕС.
Удостояването на Европейския съюз с Нобеловата награда за мир е послание към Европа, че трябва да направим всичко по силите си, за да запазим постигнатото и да продължим да вървим напред, заяви Турбьорн Ягланд.
Запитан как ще се посрещне наградата в затънали в дългове страни от еврозоната като Гърция, Ирландия и Испания, Ягланд каза: "Забелязах, че голяма, голяма част от хората в тези страни подкрепят оставането в ЕС. Това, на практика, показва колко важен е този съюз за европейците в исторически план."
Когато се събудих днес, не очаквах, че денят ще бъде толкова хубав - с тези думи председателят на Европейската комисия Жозе Барозу започна изявлението си, посветено на присъдената награда. Научих новината с голямо вълнение, наградата е голяма чест за гражданите и държавите от ЕС, добави той.
Според Барозу това е оправдано признание за
уникалния европейски проект, обединил в основите си нации, въздигащи се от руините на опустошителната Втора световна война.
ЕС събра заедно държави, разделени през Студената война и ги обедини около ценностите на човешкото достойнство, свободата, демокрацията, справедливостта,върховенството на закона и спазването на човешките права, допълни Барозу.
ЕС успя да обедини почти целия европейски континент и се превърна във вдъхновение за хората по света. ЕС разпространява своите ценности и извън собствените си граници, с което прави света по-добро място за всички, добави той.
Барозу отбеляза, че ЕС е най-големият хуманитарен донор в света и е водеща сила в борбата с промените в климата. Днешното признание показва, че във времена на криза светът има нужда от силен ЕС, допълни той.
Изявлението на Барозу бе приветствано с аплодисментите на залата за пресконференции на Европейската комисия.
Нобеловият комитет получи тази година 231 номинации,
от които 43 - на
организации.
Фаворити бяха беларуският правозащитник Алес Беляцки, руската му колежка Людмила Алексеева, мексиканският епископ Хосе Раул Вера Лопес и Европейският съюз.
Миналата година с престижното отличие бяха удостоени три жени - либерийският президент Елън Джонсън-Сърлийф, нейната сънародничка и правозащитничка Лейма Гбоуи и йеменската активистка Тауакул Карман.
Беларуският правозащитник Алес Беляцки бе хвърлен в затвора след процес, осъден от Европейския съюз като политически. Людмила Алексеева се бори за човешките права в бившия Съветски съюз и в Русия от повече от половин век. Мексиканският епископ Хосе Раул Вера Лопес защитава правата на слоевете от населението, които са най-уязвими от кръвопролитния наркоконфликт в страната.
Лауреатът на Нобеловата награда за мир ще получи 8 милиона
шведски крони (1,2 милиона долара) - с 2 милиона шведски крони по-малко
от миналата година, тъй като икономическата криза
не е подминала и наследството на Алфред Нобел.
Европейският съюз с Нобеловата награда за мир за 2012 г.
Оправдано признание за уникалния европейски проект, обединил в основите си нации, въздигащи се от руините на опустошителната Втора световна война, заяви председателят на ЕК Жозе Барозу
12 октомври 2012, 12:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!