България се присъедини към споразумението за Единен патентен съд на Европейския съюз, съобщи Съветът на ЕС. Формалностите, с които страната става 25-ата държава в споразумението, днес бяха приключени.
Първите 24 държави се присъединиха към споразумението на 19 февруари.
Споразумението за Единния патентен съд е създадено в изпълнение на стратегията "Европа 2020". То е част от проекта за единна патентна система на ЕС, насочена към стимулиране на иновациите в Европа.
Единният патентен съд е вторият стълб на тази система, наред с единната патентна закрила.
Предвижда се системата на патентния съд да бъде децентрализирана. Съдопроизводството ще бъде двуинстанционно и включва първоинстанционен съд и апелативен съд.
Първоинстанционният съд включва централно и местни/регионални отделения. Централното отделение е със седалище в Париж и подразделения в Лондон и Мюнхен.
Местни или регионални отделения ще се установяват по искане на съответните договарящи държави. Съставите на отделните съдилища са многонационални.
Първоинстанционният съд заседава в състав от трима съдии, а апелативният съд - в състав от петима съдии. Съдиите трябва да отговарят на най-високите стандарти за компетентност и да имат доказана способност в областта на патентните спорове.
Съдиите с юридическа подготовка трябва да имат квалификациите, необходими за назначаване на съдебни длъжности в договаряща се държава. Съдиите с техническа подготовка трябва да имат университетска степен и професионална компетентност в областта на техниката, както и познания в областта на гражданското и гражданското процесуално право.
Производството в Съда се състои от писмена, предварителна и устна фаза.
Езикът на производството в местно или регионално отделение е официалният език на договарящата държава, в която се намира съответното отделение, или официалният език, посочен от договарящите държави в едно и също регионално отделение.
Страните имат също така правото да изберат за език на производството езика, на който е издаден патентът - но след одобрение от страна на компетентното отделение.
Езикът на производството в централното отделение е езикът, на който е издаден съответният патент; а езикът на производството в апелативния съд е езикът на производството в първоинстанционния съд.
Съдът ще има правомощието да налага временни и обезпечителни мерки с цел предотвратяване на предстоящо нарушение и забрана за продължаването на предполагаемо нарушение.
Страните могат да се представляват единствено от адвокати, които имат разрешение да практикуват в съд на договаряща държава.
Ищецът трябва да заведе иск в местното отделение в договарящата държава, в която се е случило или може да се случи действителното нарушение, или по местоживеене на ответника, или в регионалното отделение, в което участва договарящата държава. В случай че в съответната договаряща държава няма местно отделение и не участва в регионално отделение, ищецът завежда иска в централното отделение.
Страните разполагат със свободата да се споразумеят в кое отделение на първоинстанционния съд (местно, регионално или централно) може да бъде заведен иск.Решенията на всички отделения на първоинстанционния съд, както и решенията на апелативния съд, подлежат на изпълнение във всяка договаряща държава.
Съдът основава решенията си на общностното право, на споразумението за патентния съд, на Европейската патентна конвенция, на други международни споразумения относно патентите и обвързващи всички държави от ЕС, и на приложимото национално право.
Седалището на апелативния съд и регистърът ще се намират в Люксембург.
В Любляна (Словения) и в Лисабон (Португалия) ще бъде разположен Центърът за патентно посредничество и арбитраж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!