Р умъния е постигнала напредък в много области от последните доклади по механизма за сътрудничество и проверка насам. Резултатите, постигнати от основните съдебни институции и от институциите, отговарящи по въпросите за прозрачността, са останали положителни, въпреки трудните понякога обстоятелства.
Това се казва в публикувания днес доклад на Европейската комисия за Румъния, съобщи пресслужбата на ЕК. Докладът представя анализ на ЕК за мерките, приети от Румъния през последните 12 месеца и посочва областите, в които са необходими допълнителни усилия.
Докладът оценява напредъка на Румъния в две основни области от механизма за сътрудничество и проверка, които са реформата на съдебната система и борбата срещу корупцията.
В съответствие с предвиденото продължава работата по необходимите и очаквани отдавна законодателни промени, се казва в текста и се отбелязва, че атмосфера на сътрудничество между съдебните институции и министерството на правосъдието допринася за решаване на проблемите на управлението. В доклада се посочва, че в това отношение благоприятно влияние е оказал по-спокойният политически климат от пролетта на 2013 г. насам.
Същевременно все още остават
безпокойства за независимостта на правосъдието
и редица примери илюстрират нерешителността за приемане на мерки в областта на прозрачността и борбата срещу корупцията, се посочва в доклада.
Извършената набързо и непрозрачна промяна на наказателния кодекс през декември 2013 г., която изглежда като поставяне под въпрос на режима, целящ борба срещу корупцията и насърчаване на прозрачността, предизвика сериозни безпокойства.
Важната мярка, засягаща назначенията на ключови постове, даде смесени резултати; някои процедури се провеждат открито, прозрачно и се основават на заслуги, докато други дават повод за критика заради политическа намеса, се отбелязва в доклада. Според него най-общо тази ситуация поражда въпроси за жизнеспособността на процеса на реформи в Румъния и за необратимия характер на постигнатия напредък.
Докладът формулира редица специфични
препоръки
в областта на независимостта на правосъдието, реформите на съдебната система, прозрачността и борбата срещу корупцията. Според ЕК процесът на наблюдение чрез механизма за сътрудничество и проверка, възможностите, предоставени от средствата на ЕС, както и конструктивният ангажимент на ЕК и редица държави членки от ЕС, остават ценна подкрепа за реформите в Румъния.
Европейската комисия приканва Румъния да продължи и да утвърди прилагането на нейните препоръки в областта на независимостта на правосъдието, реформата на съдебната система, прозрачността и борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Следващият официален доклад ще бъде публикуван след около една година, се посочва в съобщение на Европейската комисия.
Докладът на Европейската комисия подчертава, че
Румъния е осъществила значителен напредък,
увери в Букурещ румънският премиер Виктор Понта, цитиран от АФП. Той призова членовете на правителството да представят заключенията от доклада "уравновесено", беза да държат сметка за евентуални "политически интерпретации", неблагоприятни за управляващата лявоцентристка коалиция.
Този доклад е "по-добър от публикувания миналата година", каза от своя страна министърът на правосъдието Роберт Казанчук. Той приветства това, че ЕК се е отказала да формулира "политически препоръки, свързани с правовата държава", както бе направила през 2013 г. Миналата година Брюксел бе подчертал, че "незачитането на независимостта на правосъдието и нестабилността, на която са изложени съдебните институции, продължават да будят безпокойство", след опита на управляващата коалиция да ограничи пълномощията на Конституционния съд и да игнорира някои от неговите решения в рамките на стъпките ѝ, целящи отстраняване от поста на дясноцентристкия президент Траян Бъсеску.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!