Мнозинството от европейците са на мнение, че членството в Европейския съюз е нещо добро, но почти толкова са и онези, които определят еврото като лошо за техните икономики, сочи изследване, цитирано от ДПА и Ройтерс.
Годишното изследване, публикувано днес, е на "Джърман Маршал Фонд" на САЩ - вашингтонски мозъчен тръст за трансатлантическите отношения.
Той проследява мнението както на американците, така и на европейците за случващото се от двете страни на Атлантика, покривайки широк кръг от теми, включително изборите в САЩ, въпросите на сигурността и Русия.
За кризата в еврозоната проучването е установило, че над половината европейци - 52% - одобряват как германския канцлер Ангела Меркел се справя с продължителната дългова криза, засегнала Ирландия, Гърция, Испания, Португалия и Италия. От анкетираните европейци
61% са заявили, че според тях членството в ЕС е нещо добро за техните икономики
"въпреки поредната трудна година", посочват авторите. Този дял е намалял спрямо 67% през 2011 г.
Най-силната подкрепа за членството в ЕС идва от Германия (73%), което според авторите е "забележително", като се има предвид голямата роля на страната в спасяването на други страни членки с финансови проблеми.
Франция и Португалия също показват силно доверие в ЕС - всяка с 69%.
Едва 37% от европейците обаче оценяват членството в еврозоната като "добро"
за тяхната страна, докато 57% го описват като "лошо". Само в Германия и Словакия според мнозинството от анкетираните еврото е било от полза за икономиките им.
Въпреки силната подкрепа за единната валута в Германия, всеки четвърти там (26%) посочва, че страната трябва да напусне еврозоната.
В Испания 27% също искат еврото да бъде изоставено и да се върне предишната им валута.
Що се отнася до справянето с кризата в еврозоната, одобрението е високо във Франция (64%), Германия (63%) и Швеция (61%).
Неодобрението е най-високо в Италия и Испания (по 63%) и Португалия (61%). Тези три държави са сред най-тежко засегнатите от европейската дългова криза.
За целите на изследването през юни са интервюирани по около 1000 души - по телефона или лично - в 15 страни: Франция, Германия, Италия, Холандия, Полша, Великобритания, Португалия, Турция, Словакия, Испания, България, Румъния, Швеция, САЩ и Русия.
Още финансови и икономически новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!