Но ото гръцко правителство трябва да спре да иска нови помощи, а да се заеме с реформите, които бяха договорени в замяна на предишните спасителни планове с европейските партньори.
Това заяви днес германският финансов министър Волфганг Шойбле, цитиран от електронното издание на гръцкия вестник "Катимерини".
С необичайно рязък тон германският финансов министър заяви за в. "Билд ам зонтаг", че Гърция е загубила много от доверието на Европа по време на кризата, което личи и от проучване на общественото мнение, покриващо четири от най-големите държави, и публикувано във вестника.
Проучване сред 4000 души в Германия, Франция, Испания и Италия показва,
че 78% от германците и 65% от французите искат Гърция да напусне
еврозоната, а в Испания и Италия подкрепа за прогонване на Гърция са
изказали съответно 51 и 49 на сто.
"Най-важната задача пред новия премиер Андонис Самарас е е да прилага договорената програма бързо и без отлагане, вместо да се пита колко още могат да направят другите за Гърция", каза Шойбле, който е най-близкият политик на канцлерката Ангела Меркел и един от най-влиятелните финансови министри в Европа.
Новото коалиционно правителство в Гърция обяви, че ще предоговори условията на спасителния заем в размер на 130 милиарда евро. Гърция иска две години удължаване на срока за намаляване на бюджетния й дефицит на 2,1 процента от БВП от 9,3% през 2011 г.
Удължаването до 2016 г. ще изисква допълнителни 16 до 20 милиарда евро чуждестранно финансиране, пише "Катимерини".
"Топката сега е в полето на Гърция", каза Шойбле. "От тях зависи да спечелят обратно доверието на хората в Европа. Те могат да постигнат това само с конкретни действия и дела".
Масивни мнозинства във всичките четири държави, които заедно имат население 254 милиона души, не очакват Гърция някога да си върне заемите.
В същото време правителството на Меркел заяви,че е постигнало споразумение с 16-те провинции, което да осигури без забавяне ратификация на новия европейски договор за затягане на финансовата дисциплина.
Споразумението е било постигнато вчера на преговори в канцлерството в Берлин. То проправя пътя към гласуване на договора в двете камари на парламента в петък.
Правителството се нуждае от подкрепата на опозицията и провинциите, за да си осигури необходимото мнозинство от две трети за ратифициране на договора. За да спечели одобрението на опозицията, Меркел е съгласна да въведе данък върху финансовите трансакции и мерки за насърчаване на растежа в Европа.
Министър-председателят на провинция Саксония-Анхалт Райнер Хазелоф каза, че правителството се е съгласило освен всичко друго да отпусне на провинциите повече пари за социални и транспортни проекти.
Още икономически и финансови новини в PariteNi.bg
Европейци: Гърция вън от Еврозоната!
Само с конкретни действия гърците могат да спечелят обратно доверието на хората в Европа, заяви германският финансов министър Волфганг Шойбле
25 юни 2012, 06:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!