Европейският парламент прие с 487 гласа "за", 77 "против" и 29 "въздържал се" резолюция, с която подкрепи присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство.
По време на дебатите във вторник най-големите групи - на Европейската народна партия, на социалистите и на либералите, подкрепиха членството на двете страни в Шенген. Остри изказвания против направиха депутати от крайнодесни партии от Холандия, Великобритания, Дания.
Резолюцията на Европарламента има препоръчителен характер.
Окончателното решение трябва да бъде взето от Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, където е необходимо страните-членки да постиганат консенсус.
Съветът ще заседава в четвъртък в Люксембург, като темата е включена в дневния ред.
На предстоящата среща България ще бъде представлявана от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Очакванията на унгарското председателство на ЕС, което приключва следващия месец, са, че най-вероятно по темата ще има развитие на заседанието на Съвета през септември.
Вотът на ЕП е важна стъпка към членството на страната ни в Шенген,
се посочва в изявление на говорителя на Министерството на външните работи (МВнР).
От МВнР смятат, че голямото мнозинство, което е подкрепило доклада, е свидетелство за високата оценка, която европейските депутати дават на извършената от България работа.
Вярваме, че резултатът от гласуването отразява отношението на мнозинството европейски граждани към бъдещото членство на България в Шенгенското пространство, се посочва в изявлението.
Като особено важен елемент от днешното решение от МВнР открояват изразената воля за присъединяване на страната ни още през 2011 г.
В светлината на днешното решение на ЕП очакваме на министрите на вътрешните работи, които ще се съберат на важен съвет утре, да вземат под внимание волята на ЕП и да подготвят решение за присъединяването на България и Румъния към Шенген в препоръчвания от Парламента срок, пише още в изявлението.
"Оценката на експертите на Съвета е еднозначна -
България и Румъния изпълняват критериите за членство.
Всичко друго извън тези критерии е в сферата на вътрешнополитическия дебат в някои страни членки.
България и Румъния са си свършили работата и сега надграждат. В настоящия момент ще съм по-спокоен, ако цялата средиземноморска граница на Шенген се охранява така добре, както България и Румъния охраняват своята черноморска граница.
Ето защо е необходимо Съветът да вземе решение за приемане на България и Румъния в Шенген още през септември тази година", коментира евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!