В редица страни в Европа също се водят дебати за забрана на бурките и никабите и може би скоро ще бъдат наложени забрани и в тях.
Мюсюлманките в Европа, които покриват лицата си, са малобройно малцинство. Но техните була се превърнаха в страховит символ за европейците, изтормозени от проблеми като икономическата криза, имиграцията и интеграцията на мюсюлманите.
С изместването надясно на политическите нагласи в Европа, мерките с ниска цена и наситени със символизъм, каквато е забраната на забулването, стават лозунги на крайнодесните партии, които чукат на вратата на властта.
Из цяла Европа сега се чуват призиви за забрана на бурката.
От местните политици зависи дали те ще придобият законова форма.
Две десноцентристки партии в Холандия се съгласиха миналата седмица да забранят бурката и никаба на обществени места, ако крайнодясната Партия на свободата подкрепи тяхно правителство на малцинството.
След като забраната над забулването във Франция предизвика протести, холандски мюсюлмански водач каза, че забраната е пресилена.
Антиимигрантската партия Шведски демократи показа в предизборната кампания видеоклипове, на които забулена жена измества пенсионер, за да получава социални помощи.
След парламентарните избори тази партия държи баланса на властта между десноцентристкото правителство и опозицията.
Премиерът Фредрик Рейнфелд не подкрепя пълна забрана на забулването, но министърът на образованието
Ян Бьорклунд смята, че е допустимо училищата и университетите да го забранят.
Три дни след като френският парламент гласува забраната миналия месец, премиерът Силвио Берлускони и популистките му съюзници от Северната лига внесоха сходен законопроект в италианския парламент.
Друг съюзник на Берлускони внесе в Сената миналата седмица законопроект за забрана на забулването.
Парламентът в управляваната от социалисти Испания отхвърли през юли предложение на консервативната опозиция да се обмисли забрана над забулването на лицето на обществени места.
Въпреки това забраните се множат на местно равнище.
В Барселона през юни бе наложена забрана над бурките и никабите на обществени места, след като по-рано през годината те бяха забранени в два по-малки града в Каталония.
Долната камара на белгийския парламент одобри забрана на забулването през април, но правителството падна, преди текстът да бъде разгледан в Сената. Въпросът ще продължи да се разисква след съставянето на ново правителство.
В Швейцария две десни партии, които предизвикаха миналогодишния неочаквано успешен референдум за забрана на минаретата, приканиха кантоните да внесат във федералния парламент предложение за забрана на забулването. Засега такова предложение не е внесено, но дебатите продължават.
Неотдавнашна анкета показа, че 61 на сто от германците подкрепят забрана на бурката, но в Германия споровете се разгарят по-скоро във връзка с Тило Сарацин. Той подаде оставка от управителния съвет на централната банка, след като публикува книга, заклеймяваща имигрантите мюсюлмани.
Германските министри на правосъдието и на вътрешните работи са против забраната. Но след като Сарацин придоби популярност, канцлерката Ангела Меркел възприе по-твърда линия към имиграцията.
В Австрия пък опозиционната Партия на свободата
засили позициите си в местни избори със своята антимюсюлманска и антиимигрантска политика.
Канцлерът социалист Вернер Файман каза, че допуска възможност за забрана, а неговите консервативни коалиционни партньори са готови да я разискват.
Въпросът бе поставен дори в Босна, където местните мюсюлмани са най-голямата етническа група, но почти няма забулени жени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!