Озадачени сме от решението на ръководството на Националната компания "Железопътна инфраструктура" да съкрати наполовина служителите, които се занимават с усвояването на парите по европейските фондове.
Това каза заместник-ръководителят на отдела за България в Генерална дирекция "Регионална политика" на Еврокомисията (ЕК) Карстен Расмусен на форум за развитието на стратегическата инфраструктура.
Не казваме, че това е грешно решение, но е много смело, при положение, че сте толкова закъснели с усвояването на европарите, продължи експертът от ЕК, цитиран от mediapool.bg.
Започнете да разходвате и средствата от
"Техническата помощ" за централната администрация за наемане на
хора, плащане на заплати и подобряване на административния
капацитет в работата с еврофондовете, препоръча Расмусен.
Той информира, че около 5 млрд. евро са заделени за инвестиции в инфраструктурата, като България е успяла да усвои едва 160 млн. евро или 1,6% от сумата.
Расмусен посочи, че тази година има обявен само един търг за магистрала "Тракия" и припомни, че миналата година въобще не се говореше за обекта.
Железопътната инфраструктура има също един публикуван търг за София - Пловдив, но няма сключен договор.
Сега в сектор "Околна среда" инвестициите са по-малко от 2009 г., отбеляза експертът.
В този сектор има 300 млн.евро, заделени за проекти, но там бяха преразгледани договорите и много от тях бяха отменени, припомни той.
Той препоръча правителството да акцентира върху подобряване на административния капацитет по отношение на работата с еврофондовете и върху реформите на начина, по който се работи с европейските средства.
ВиК секторът не е готов за приватизация
Към края на сегашния програмен период водният сектор, по думите на Карстен Расмусен, трябва да усвоява 1 млн. евро на ден, за да се усвои европейското финансиране.
Той посочи, че ВиК- секторът на България има добра рамка, но не е достатъчно зрял, за да се премине към приватизацията на неговите активи и препоръча да има мораториум за приватизацията на водните оператори поне за една или две години.
Расмусен посочи, че се отваря пропаст между подготвените и неподготвените общини.
Някои са изключително организирани, а други "все още се прозяват" и не са толкова ефективни, допълни той.
На същия форум министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев коментира, че според него операцията, свързана с предаването на прокуратурата на финансово необезпечените договори от министерства от предишни години, има по-скоро дисциплиниращ характер.
На прокуратурата ще е изключително трудно да подведе под отговорност хора, които винаги ще имат аргумента, че не са имали парите за бюджета за 2007 г., но са мислели, че ще ги имат за 2008 г., отбеляза министърът.
Плевнелиев каза, че не вижда голям шанс в тази акция. По-скоро съм скептично настроен, тъй като
сключването на финансово необезпечени договори е било практика през последните 20 години.
Това според Плевнелиев означава, че всички министри и ръководители на дирекции през този период трябва да бъдат подведени под отговорност.
Министерството обяви пълен списък на финансово необезпечени и неизпълнени договори в рамките на ведомството още през август, припомни министърът. В списъка е имало 300 договора, сред които и такива за изключително малки поръчки, които по-късно са били извадени от него.
По-съществените финансово необезпечени договори в рамките на министерството са около 60-70 и те са предадени на прокуратурата, каза министърът.
През април по време на заседанието на Комитета по управление на еврофондовете ще бъде обсъдена възможността извън сумите, предвидени за строителство на инфраструктури обекти, да се пренасочват средства и за подготовка на проекти за еврофинансиране.
Като минимум страната се нуждае от 50 млн.евро, но добре би било сумите да са 100 млн.евро за тази година, допълни министърът. Окончателното решение се очаква да бъде взето до два месеца.
В момента държавата не разполага със средства за подобни цели. Плевнелиев посочи, че е необходимо процедурата за отпускането на средствата за подготовка на проекти да се промени, за да може страната да разчита на тези средства сега.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!