Кризисната среща на върха на Европейския съюз приключи в малките часове на деня днес след продължили близо пет часа и половина дискусии, предаде ДПА.
Разногласията между Франция и Германия за издаването на еврооблигации,
опасенията за евентуално излизане на Гърция от еврозоната и банковата криза в Испания доминираха дневния ред.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой каза, че европейските лидери са се съгласили да поощрят икономическия растеж чрез мобилизиране на европейската политика, увеличаване на инвестициите и създаване на повече работни места, предаде Асошиейтед прес.
"Балансирането на бюджетите и засилването на растежа не си противоречат. Те са две страни на една и съща монета", каза Ван Ромпой в края на срещата в Брюксел.
Той отбеляза, че пускането на еврооблигации е проект, който ще отнеме време.
"Никой не иска незабавно въвеждане на облигациите. Това ще отнеме време. Това е крайният етап на един процес и ние трябва да помислим за последствията от него", каза Ван Ромпой, цитиран от ДПА.
По думите му еврооблигациите са част от дългосрочен проект за задълбочаване на финансовия и икономически съюз.
Германският министър на икономиката Филип Рьослер отново потвърди съпротивата на Берлин срещу идеята за емитиране на съвместни облигации на еврозоната, която Франция подкрепя, предаде Ройтерс.
Според нас еврооблигациите са неправилен инструмент за стабилизиране на Европа, тъй като те ще отслабят натиска за реформи в страните и ще подкопаят пазарната дисциплина, каза министърът в Париж.
Еврооблигациите ще наградят страните с нездрава бюджетна политика и ще накажат тези, които се опитват да имат стабилна бюджетна политика, отбеляза Рьослер на форум във френската столица.
Наблюдатели се надяваха на по-конкретни изявления, като се има предвид, че Гърция е на ръба да бъде изключена от еврозоната, отбелязва АП.
Ван Ромпой каза, че
всички европейски лидери искат Гърция да остане в еврозоната,
но при условие че тя спазва поетите ангажименти да изплати дълга си.
"Очакваме след изборите новото гръцко правителство да направи този избор", каза той. Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу отбеляза, че ЕС няма да изостави Гърция, ако Гърция не изостави ангажиментите си.
Ройтерс съобщава, че европейските лидери са били посъветвани от високопоставени служители да подготвят резервни планове, в случай че Гърция реши да напусне еврозаната.
Трима служители заявиха пред агенцията, че тези инструкции са били съгласувани в понеделник по време на телеконференция на работната група експерти, които подготвят срещите на финансовите министри в еврозоната.
Френският президент Франсоа Оланд поиска перспективите за еврооблигации да бъдат вписани в документите на ЕС преди срещата на върха през юни като допълнителен етап на европейска интеграция, предаде Франс прес.
Оланд защити по-рано еврооблигациите и каза, че е нечестно спрямо Италия и Испания да плащат близо 6% лихва по 10-годишните си облигации в момент, когато лихвите по 2-годишните германски облигации достигнаха ниското равнище от 0,07%.
Ръководителите от ЕС подчертаха, че след парламентарните избори в Гърция на 17 юни очакват от новото гръцко правителство да продължи жизнено важните реформи в страната за възстановяване устойчивостта на дълга, за насърчаване на частните инвестиции и за реализиране на структурните промени в институциите и икономиката.
Гръцкият печат окачестви като "шокиращи" появилите се малко преди срещата в Брюксел твърдения на Ройтерс за подготвяни от правителствата на еврозоната
планове за излизане на Гърция от валутния съюз,
при това срещу бонус от 50 млрд. евро за това нейно оттегляне. Гръцкото финансово министерство категорично опроверга тези твърдения.
"Блумбърг" пък обяви, че е много вероятно до 46 часа Гърция да излезе от еврозоната и да се върне към драхмата.
Партньорите ни от ЕС разбират, че Гърция трябва да остане в ЕС и еврозоната и че страната трябва да продължи да спазва ангажиментите, които е поела, заяви на срещата вчера гръцкият премиер Панайотис Пикраменос.
Медиите в Гърция цитират и френския президент Франсоа Оланд, който казал, че Франция е за оставане на Гърция в еврозоната.
Председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Херман ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу, които вчера разговаряха с гръцкия премиер Пикраменос, също изпратили посланието: "на страната на Гърция сме, ако спази ангажиментите", пишат атински издания.
Гърция ще остане в еврозоната и ще спази поетите ангажименти, заяви премиерът Панайотис Пикраменис след края на извънредната среща на върха на Европейския съвет в Брюксел, съобщи радио Атина.
Гръцкият министър-председател изтъкна, че партньорите на Гърция в ЕС са показали, че са склонни да й помогнат с икономически мерки в борбата с безработицата.
Той каза, че инициативи в тази насока биха могли да бъдат поети от Европейската инвестиционна банка за подпомагане на малките и средни предприятия, за насърчаване на инвестициите в Гърция и за реализиране на инфраструктурни проекти с общоевропейско значение.
Гръцкият премиер отрече слуховете за готвени планове от страните членки на ЕС във връзка с евентуално излизане на Гърция от еврозоната, като каза, че германският канцлер Ангела Меркел не скрила изненадата и дори недоволството си от разпространяването на тези сценарии.
Пикраменос отбеляза, че
емитиране на еврооблигации не се очаква в близкото бъдеще
и че е нужно известно време, за да узрее тази идея.
Отстраняването на Гърция от еврозоната е юридически невъзможно, заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц по време на извънредната среща на Европейския съвет в Брюксел, предаде радио Атина.
Мартин Шулц уточни, че "страните, които се намират в еврозоната, не могат да я напуснат, защото са приели и приложили европейския закон" и следователно, според него, "излизането от еврото би означавало излизане от юридическата рамка на Европейския съюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!