Европейската комисия предложи днес серия от мерки за защита на вложителите при опасност от банкови фалити.
Едно от предложенията предвижда при фалит на банка притежателите на сметки в нея да получат обратно парите си до седем дни.
Предложението е част от опитите за засилване на защитата на потребителите в Европейския съюз.
По този начин Европейската комисия се опитва също да възстанови доверието на инвеститорите след най-тежката финансова криза от 30-те години на XX век, която "изяде" спестяванията на домакинствата и принуди правителствата да окажат финансова помощ на затруднените банки.
Комисията предложи да бъдат затегнати правилата в ЕС, които защитават държателите на банкови сметки и частните вложители.
Окончателното решение за приемане на предложените мерки ще бъде взето от страните членки на ЕС и Европейския парламент.
Ако схемите за национални гаранции на депозитите бъдат одобрени, от края на 2010 г. притежателите на банкови сметки ще получават обезщетение до 100 хил. евро (126 хил. д.) на сметка в банка.
Удвояването на минималното равнище на обезщетенията ще обхване 95% от всички притежатели на банкови сметки в ЕС.
Белгийското председателство на ЕС обяви днес, че европейските страни ще вземат "необходимите мерки", за да помогнат на своите банки в случай на нужда, щом бъдат публикувани на 23 юли резултатите от тестовете за устойчивост.
Министърът на финансите и институционните реформи на Белгия Дидие Рейндерс припомни, че подробностите около публикуването на дългоочакваните резултати от тези тестове ще бъдат окончателно уточни на срещата във вторник на финансовите министри на страните от ЕС.
Рейндерс не даде конкретна информация за формата, под която биха могли да бъдат предприети мерките. Икономистите обаче очакват рекапитализация на някои банки, ако се наложи.
Надзорните органи, натоварени с извършването на тестовете, решиха да обхванат поне 50% от банковия сектор на всяка държава, като делът е измерен по обем на активите.
Всичките 91 банки, подложени на тест, представляват 65% от банковия сектор в ЕС.
Чрез тези тестове се проверява способността на банките да издържат на екстремни икономически и финансови условия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!