П редложенията към Украйна за подписването на споразумение за асоцииране с ЕС са все още в сила, заявиха в общо изявление председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Херман ван Ромпой и Жозе Барозу.
По техните думи, за да бъде подписано споразумението, от което Киев се отказа миналата седмица, се изискват усилията на украинското политическо ръководство.
Барозу и Ромпой определят предложеното на Украйна споразумение като "най-амбициозното досега, което дава най-добрите възможности" за украинската икономика и за бъдещето на украинското общество.
ЕС остава в готовност за повече откритост и повече подкрепа към онези, които желаят да предприемат реформи и модернизация, заявяват Барозу и Ромпой. Те добавят, че са "наясно с външния натиск над Украйна".
Според тях
краткосрочните обстоятелства не би следвало да влияят на дългосрочните ползи,
които партньорството с ЕС би донесло. Все пак ЕС не може да наложи на Украйна, както и на никого друг от своите партньори, да избере между него или друг регионален партньор, се посочва в изявлението.
Украйна следва сама, свободно, да реши какви връзки желае с ЕС. Украинските граждани отново показаха в последните дни, че напълно разбират и подкрепят историческата природа на европейското асоцииране, добавят Барозу и Ромпой.
Двамата изразяват силно несъгласие с позицията на Русия и свързаните с нея действия. Споразумението за асоцииране цели развитието на нашите съседи към модерна и напредничава демокрация, основана на върховенството на закона, се посочва в изявлението.
По-силните връзки с ЕС не са за сметка на отношенията на нашите източни партньори с техните съседи, например Русия, се допълва в текста. По думите на Барозу и Ромпой, Източното партньорство цели полза за всички.
ЕС остава в готовност да изясни на Русия общата полза
от повишаването на търговския обмен със своите съседи, при пълно спазване на суверенитета и независимостта на страните от Източното партньорство.
ЕС очаква заседанието във Вилнюс тази седмица, на което ще бъде дадена оценка на ситуацията и ще бъдат предприети по-нататъшни стъпки по Източното партньорство, се допълва в общото изявление на Барозу и Ромпой.
Украински проевропейски демонстранти се опитаха да блокират сградата на правителството в Киев, но бяха отблъснати от милицията с палки и сълзотворен газ, съобщи Франс прес.
Близо хиляда души протестираха сутринта пред сградата на Министерски съвет срещу отказа на властите да подпишат споразумение за асоциирано членство с ЕС, тласкащ според тях страната в обятията на Русия, посочва АФП.
Лидерът на опозиционната партия "Удар" и световен шампион по бокс Виталий Кличко се присъедини към тях и призова за запазване на натиска върху режима на президента Виктор Янукович до срещата на върха на Източното партньорство на ЕС в четвъртък и петък.
Първоначално се предвиждаше на нея да бъде подписано споразумението за асоцииране на Украйна в ЕС.
"Ще продължим да протестираме, докато бъде подписано споразумението за асоцииране с ЕС. Ще поискаме отмяна на решението на правителството и ще настояваме за оставката му", допълни той.
Вчера вече имаше сблъсъци по време на голяма демонстрация в украинската столица,
напомня агенцията.
Протестите в Киев срещу решението на властите да не подписват споразумението за асоцииране с ЕС са сред водещите теми за европейските издания.
Украинският президент Виктор Янукович е изправен пред най-голямото предизвикателство, откакто дойде през 2010 г. на власт, пише британският в. "Гардиън" по повод вчерашния протест в Киев.
Участниците в него подобно на много украинци смятат, че Киев отказа да подпише споразумението с ЕС под натиска на Русия. Те смятат, че руският президент Владимир Путин се опитва да построи отново оглавяван от Русия СССР, като създаде нов търговски съюз и като примамва бившите съветски страни да се присъединят към него, посочва в."Индипендънт".
За обикновените украинци обаче асоциирането с Европа означава много повече от потенциални печалби или загуби. Европа за тях
означава не пари, а човешки права за всички,
отбелязва британският вестник. Италианският в. "Стампа" посочва, че отказът на Украйна да се асоциира с ЕС е част от стратегията на Русия да създаде Евразийски съюз, който да се изправи срещу ЕС и САЩ.
Протестите в Украйна обаче показаха, че Киев не е единодушен в желанието си да влезе в подобен съюз.
Иначе в съюза вече са Русия, Беларус и Казахстан. Киргизстан и Таджикистан чакат на вратата.
Но има и още кандидат-членове, които пораждат още по-голямо безпокойство. Това са Абхазия и Южна Осетия, които се самопровъзгласиха за независими държави и които само Русия подкрепя, Приднестровието - друга територия, която се обяви за независима, но която никой не признава, както и Сирия на Башар Асад.
Армения също би могла да се присъедини, защото оцелява, заобиколена от историческите си врагове Азербайджан и Турция, благодарение на руската подкрепа.
Но ако Украйна стане част от подобен нов съюз, това би променило много нещата.
Киев показа, че не е склонен да подкрепи идеята и обърка руските планове за създаването Евразийски съюз, отбелязва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!