ЕС одобри пакет финансова помощ за Ирландия. Програмата ще е на стойност 80-90 милиарда евро, предадоха световните агенции.
Премиерът на страната Брайън Каун не уточни размера на сумата, като се ограничи да каже, че преговорите продължават.
Според източници от Европейската комисия програмата е разчетена за период от 3-4 години.
Средствата ще бъдат предоставени под формата на фонд, от който ирландското правителство ще може да тегли при нужда при лихви, по-ниско от пазарните.
Размерът на помощта ще достигне 80-90 милиарда евро, които ще бъдат отпуснати от ЕС, МВФ, Великобритания и Швеция - две държави, които не са част от еврозоната.
Средствата ще отидат на първо място за стабилизиране на банковия сектор на Ирландия, а също така - и за финансиране на текущия дефицит в бюджета на страната.
Програмата ще бъде официално приета на заседание на министрите на финансите от еврозоната през идните дни. ЕЦБ и МВФ приветстваха отговора на Европейския съюз.
Парите ще бъдат отпуснати за тригодишен период
Ирландският министър на финансите Брайън Ленихън уточни, че правителството се нуждае от 19 млрд. евро, на колкото възлиза бюджетният дефицит в момента.
Към тази сума е необходимо да бъде прибавена сумата, необходима за преструктуриране на ирландските банки, чийто астрономически дълг предизвика наскоро финансова буря в цяла Европа.
Ирландското правителство възнамерява да представи програмата си за бюджетни икономии във вторник, заяви премиерът Кауън. Министърът на туризма Мери Ханафин обаче каза по-късно, че Ирландия планира да публикува в сряда своя
план за спестяване на 15 млрд. евро за период от 4 години
Програмата е готова, но е необходимо първо да бъде одобрена от ЕС, допълни Ханафин.
Планът, който Ирландия подготвя от няколко седмици, е предварително условие, за да й бъде отпусната международна помощ. Португалия и, потенциално, Испания са смятани за други рискови държави от Еврогрупата.
Случаят с Ирландия е първият, при който страна от еврозоната отправя искане за помощ от специалния спасителен фонд, който бе създаден по-рано тази година, за да не се повтори ситуацията с Гърция от пролетта на тази година.
Тогава бе подготвен набързо план за подпомагане на балканската държава, която е изпаднала в тежко икономическо положение.
Френският финансов министър Кристин Лагард определи за желателно повишаването на ниския корпоративен данък в Ирландия - нещо, което Дъблин категорично отказва да направи въпреки натиска.
САЩ от своя страна изразиха увереност, че Европа е в състояние да се справи с ирландската криза.
Еврото надхвърли 1,37 долара на азиатските борси в понеделник
след като ЕС и МВФ договориха отпускането на значителна финансова помощ за затъналата в дългове Ирландия.
Еврото се купуваше срещу 1,3755 долара в сутрешната търговия в Токио, увеличение спрямо 1,3673 долара късно в петък в Ню Йорк.
Еврото се сблъска с трудни продажби през изминалите седмици поради тревожните нива на дългове в еврозоната, включително в Ирландия.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!