С ъветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи реши в понеделник да намали бройката на подлежащите на разселване мигранти от Еритрея и Сирия, пристигнали в Гърция и Италия.
Това става ясно от изготвения тази нощ документ.
През май Европейската комисия предложи разселването на 40 хил. сирийци и еритрейци, но сега е решено броят им да бъде 32 256 души за срок от две години.
Целта е да бъдат облекчени Италия и Гърция, които понасят основното бреме на мигрантския наплив в Европа през Средиземно море.
Решено е още вместо 20 хил. мигранти, търсещи бежански статут и приети в държави извън Общността, в ЕС да бъдат разселени 22 504 души.
Разселените трябва да отговарят на определението „очевидно нуждаещи се от международна закрила“.
Предвижда се разселването на всички мигранти от двете категории да започне от октомври.
България ще приеме 500 души,
вместо 788, както предложи първоначално ЕК. От тях 450 души ще бъдат сирийци и еритрейци, пристигнали след април в Италия и Гърция, а останалите 50 ще бъдат от приетите в държави извън ЕС.
Вицепремиерът Румяна Бъчварова отбеляза вчера, че бройката е с около 33% по-малка от предвидената първоначално. Мисля, че това доказва, че нашите аргументи са били чути, коментира Бъчварова по повод настояванията на българските власти нашата страна да получи по-специален статут при разпределянето на търсещите убежище. Изразихме подкрепата си за солидарността и готовността си да помогнем на най-засегнатите държави, добави вицепремиерът.
Бъчварова допълни, че тепърва ще се уточнява как ще бъде правен подборът на чужденците, които България ще приеме.
Великобритания, Ирландия и Дания имат право да не участват в схемите за разселване. Въпреки това Великобритания ще приеме 2200 души, пристигнали в държави извън ЕС, а Дания – 1000, но няма да участват в разселването на пристигналите в Италия и Гърция.
Ирландия няма да се възползва от правото си на отстъпки и ще подслони 520 души, пристигнали в страни извън ЕС и 600, приети в Италия и Гърция.
Унгария е единствената държава в ЕС, която няма да приеме нито един чужденец от двете схеми.
Австрия е единствената, която, въпреки че не разполага с право на отстъпки, няма да приеме нито един чужденец, пристигнал в Италия и Гърция, а ще подслони 1900 души, заселили се временно извън ЕС.
От квотите за еритрейци и сирийци, дошли в Гърция и Италия, най-много ще бъдат разселените в Германия (10 500). Норвегия поема най-много от бежанците, пристигнали в държави извън ЕС – 3500 души.
С решението се настоява всички в ЕС да признаят статут на „сигурни държави“ за Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора и Сърбия. Гражданите, произхождащи от „сигурни държави“, нямат право на бежански статут в ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!