П риет бе първият правен инструмент на ЕС за приобщаване на ромите, съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия (ЕК).
Всички 28 страни членки на Европейския съюз се ангажираха да изпълнят набор от препоръки, предложени от ЕК, за увеличаване на икономическата и социалната интеграция на ромските общности.
Това е първият в историята правен инструмент на равнище ЕС за приобщаване на ромите.
С приемането на препоръката държавите членки се ангажираха да предприемат целенасочени действия за премахване на разликите между ромите и останалата част от населението.
"Днешното споразумение е ясен сигнал, че държавите членки са готови да работят конкретно по трудната задача на ромската интеграция. Министрите единодушно поеха ангажимент за подобряване на положението на ромските общности по места", заяви заместник-председателят Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието.
"Приемането на препоръката е важен израз на съвместния ангажимент, поет от държавите членки, за повече и по-резултатни инвестиции в човешки капитал за подобряването на условията на живот на ромите в Европа", заяви еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор.
"Не можем да си позволим да не оправдаем очакванията на тези хора. Сега е моментът държавите членки да отпуснат значителни средства за съюза за периода 2014 - 2020 г., както и да предвидят национални средства за реализиране на пълния потенциал на ромските общности. Държавите членки следва да демонстрират политическа воля на всички равнища за осигуряването на резултатно усвояване на тези средства", посочи още той.
В приетата днес препоръка на Съвета се дават конкретни насоки за подпомагане на държавите членки да засилят и увеличат усилията си.
Въз основа на докладите на Комисията за положението на ромите през последните години в препоръката се набляга на четирите области, в които лидерите на ЕС приеха общи цели за интегрирането на ромите - достъп до образование, заетост, здравеопазване и жилищно настаняване.
От държавите членки се иска да заделят не само средства от ЕС, но и национални средства и средства от трети страни за приобщаването на ромите.
Освен това препоръката съдържа насоки, чрез които държавите членки да създадат хоризонтални политики за интегрирането на ромите, като например осъществяване на стратегиите на местно равнище, укрепване на правилата за борба с дискриминацията, придържане към подход на социални инвестиции, защита на децата и жените от ромски произход и мерки против бедността.
Въпреки че препоръката не е правнообвързваща, от държавите членки сега ще се очаква да предприемат конкретни мерки за постигането на реални подобрения в живота на ромите по места.
През пролетта на 2014 г. Комисията отново ще докладва относно напредъка, постигнат от държавите членки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!