М инистрите на финансите от ЕС приеха днес черен списък със 17 офшорни зони извън ЕС, сред които са Панама, Южна Корея и Обединените арабски емирства.
„Досиетата от рая“, появили се миналия месец, дадоха нов импулс на плана, след като направиха публични пътищата, по които най-богатите в света избягват данъци чрез офшорни зони - вижте във видеото.
Кои имена изплуваха от "Райските досиета" и разликите с "Панамските"
Нов скандал с пари на политици в офшорки - "Парадайс Пейпърс"
„Приехме на ниво ЕС списък от държави, които не работят добре в битката срещу укриването на данъци. Черният списък включва 17 държави“, заяви френският финансов министър Бруно льо Мер пред репортери в Брюксел.
Страните в списъка са: Американска Самоа, Бахрейн, Барбадос, Гренада, Гуам, Макао, Маршаловите острови, Монголия, Намибия, Палау, Панама, Сейнт Лусия, Самоа, Южна Корея, Тринидад и Тобаго, Тунис и Обединените арабски емирства.
Влизането в сила на „черния списък“ е най-големият проблем, като
страните от ЕС се разделиха дали срещу държавите от черния списък трябва да бъдат наложени финансови санкции
или споменаването на имената на страни в списъка е достатъчно срамно.
Според енофициални източици други 47 държави са в "сив списък".
Великобритания се бори особено много срещу черния списък, страхувайки се, че намиращите се под властта на короната – особено Джърси и Вирджинските острови - ще бъдат също включени в него.
Огромен скандал с принц Чарлз и "Райските досиета" и как богатите стават още по-богати
Първоначалният проект включваше списък от 29 страни, като в последните дни разделението се засили по въпроса кой ще направи окончателната версия.
Няколко държави, включително Франция, подкрепят строги мерки срещу изброените данъчни убежища, включително изключване от финансирането от ЕС и Световната банка, но дебатът все още е открит.
Други държави не са склонни да съставят общи санкции, вярвайки, че отговорността е по-добре да бъде оставена на държавите-членки.
"Да бъдеш в черен списък е само по себе си лошо и, разбира се, ще има последствия за тези страни", каза министърът на финансите на Люксембург Пиер Грамена.
Съществуващият списък на данъчните убежища, съставен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), понастоящем включва само Тринидад и Тобаго.
ЕС първоначално е проверил общо 92 юрисдикции
и след като списъкът е съставен, се очаква непрекъснато да се актуализира.
Критериите установяват отделни държави, които улесняват създаването на „кухи компании“ и други структури, които биха могли да подпомогнат избягването на данъци.
Страните, които са прицела на ЕС, получиха възможност да останат извън списъка, ако предоставят политически ангажимент и подробен план за спазване.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!