Е вропейският съюз подписа споразумения за асоцииране с Украйна, Грузия и Молдова.
"Какъв голям ден!
Може би най-важният за моята страна след независимостта" през 1991 г., заяви украинският президент Петро Порошенко.
„Историческото развитие е неизбежно„, допълни той, като подчерта, че споразумението важи за „цяла Украйна, включително и Крим“.
„През последните месеци Украйна плати възможно най-високата цена, за да сбъдне европейските си мечти“, отбеляза също украинският президент, цитиран от Ройтерс.
Подписвайки документа „Украйна, като европейска държава, подчертава своя суверенен избор в бъдеще да стане член на ЕС. Споразумението за асоцииране ще стане за нас инструмент за подготовка към встъпване”, заяви той и добави, че споразумението ще постави началото на реформи и на борбата с корупцията в Украйна.
Порошенко изрази увереност, че договорът ще бъде ратифициран в най-кратки срокове.
Държавният глава подчерта също, че от днес за Украйна, Грузия и Молдова започва труден процес, но Киев е готов да реализира всички реформи, предвидени в споразумението.
„Това е голям ден за Европа
(...) Днес Европейският съюз ви подкрепя повече от всякога“, заяви председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой преди подписването.
Подписването на споразуменията за асоцииране на Грузия, Украйна и Молдова с Европейския съюз е „само началото на европейския път“ на трите държави, каза и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу. „Знаем, че тези държави направиха европейски избор и искаме да подчертаем – подписването на споразуменията не е финален момент, а начало на европейския им път“, каза Барозу.
ЕС е готов да сътрудничи с Русия и да разсее всякакви недоразумения във връзка с подписването на споразуменията с трите държави, каза още Ван Ромпой. „В тези споразумения няма нищо, което може да навреди на Русия. Тяхната цел е създаване на общо бъдеще и процъфтяване“, подчерта той.
Церемонията бе в Брюксел, където продължава срещата на върха на ЕС.
На 21 март в белгийската столица бе подписана политическата част от споразумението за асоцииране на Киев с ЕС, а днес – икономическата.
Тя
очертава рамка на сътрудничество в редица сектори:
енергетика, правосъдие, външна политика, визи, култура (...).
Отказът на бившия украински президент Виктор Янукович да подпише именно това споразумение бе катализатор за протестите в страната, довели до смъртта на много украинци.
Незабавната реакция на Русия след днешното подписване бе, че ще има „сериозни последици“,
отбелязва Ройтерс.
Русия ще вземе мерки за защита на икономиката си, веднага щом се проявят негативни последици от подписването на споразумението за асоцииране на Украйна с Европейския съюз, предаде ИТАР-ТАСС, цитирайки изказване на говорителя на руския президент Владимир Путин – Дмитрий Песков.
Според Песков Русия ще предприеме действия, веднага щом за нейната икономика „настъпят нови условия с минусов знак“. Той не обясни в детайли какви ще бъдат защитните мерки, а само каза, че „те са очевидни“.
Руският дипломат Григорий Карасин, цитиран от руската агенция „Интерфакс“, заяви по повод днешното подписване на споразумението за асоцииране на Грузия, Молдова и Украйна с ЕС ще има сериозни последици за суверенитета им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!