ЕС обяви военното крило на "Хизбула" за терористично
Лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Страните от Европейския съюз се споразумяха да включат военното крило на "Хизбула" в черния списък на ЕС с терористични организации, съобщиха световните осведомителни агенции.

Цитиран от АФП френски дипломат, пожелал да остане анонимен, заяви, че решението на днешната среща на външните министри на 28-те членки на съюза, е било взето с единодушие.

Досегашните опоненти на мярката сред страните членки на ЕС са били убедени да я подкрепят, благодарение на доказателствата от България за атентата в Бургас и решението на кипърски съд, който през март призна член на "Хизбула" за виновен, че е помагал в планиране на нападения над израелци в Кипър.

Решението идва една година след трагичния атентат на летище "Сарафово", в който загинаха български гражданин и петима израелски туристи. През февруари 2013 г. правителството на ГЕРБ обяви, че има достатъчно основания да се смята, че хора свързани с военното крило на организацията стоят зад атентата. Преди дни вътрешния министър Цветлин Йовчев съобщи, че са открити допълнително следи, които потвърждават първоначалната теза.

Макар доказателствата от България и Кипър да са били решаващи, няколко европейски страни са посочили като аргумент в подкрепа на решението и намесата на "Хизбула" в сирийския конфликт.

АФП подчертава, че външните министри са преодолели съпротивата на някои от страните членки, които били на мнение, че подобна стъпка може да доведе до дестабилизирането на Ливан, където "Хизбула" има голямо влияние.

Все пак дипломатите са заявили желанието си "да продължат диалога" с всички политически сили в Ливан.

Ройтерс отбелязва, че днешното решение бележи голяма

промяна в политиката на блока,

мотивирано от безпокойството от дейността на ливанското шиитско движение в Европа.

Мярката означава, че на определени членове на организацията ще бъде наложена визова забрана и че ще бъдат замразени банкови авоари на организации, свързани с "Хизбула". Прилагането на санкциите обаче ще бъде сложно, тъй като съответните европейски служби ще трябва да разгадаят връзките между различните крила в организационната мрежа на "Хизбула" и да преценят кой би могъл да бъде определен като принадлежащ към военното крило. Според европейски представители информацията за присъствието и за авоарите на "Хизбула" в Европа е оскъдна.

Холандският външен министър Франс Тимерманс приветства решението и коментира, че е добре нещата да бъдат наричани с истинските им имена, предаде АФП. "Хубаво е, че ЕС реши да нарече "Хизбула" с истинското й име – терористична организация - заяви Тимерманс в свое комюнике. - Днес преминахме един важен етап, като санкционирахме военното крило, замразявайки активите му и възпрепятствайки финансирането му, а по този начин и капацитета му за действие".

"Трябва да назовем имена, защото е време да се каже истината", заяви литовският външен министър Линас Антанас Линкевичус, който председателстваше днешната среща. Трябва да има реакция на това, което е направено от военното крило в района и на други места, каза той.

По-рано днес британският първи дипломат Уилям Хейг коментира, че е настъпил моментът за тази мярка. Според него след атентата в Бургас, "следите от който водят към "Хизбула", няма друго решение. Според Хейг включването на военното крило на "Хизбула" в черния терористичен списък няма да "дестабилизира Ливан или да има сериозни неблагоприятни последици", предаде АП.

АП цитира и германския външен министър Гидо Вестервеле, според когото доказателствата от миналогодишната атака в Бургас трябва да дадат достатъчно стимул за вземане на решение. "Когато на европейска земя бъде извършен терористичен атентат, трябва да последват ответни действия", заяви той.

"Приветствам това решение, което е плод на съвместните усилия на държавите членки на ЕС и на партньорските служби в защита на сигурността на гражданите", се казва в съобщение, разпространено от прессекретариата на президента Росен Плевнелиев. "То (решението) се основава и на задълбочения анализ на голям обем информация за дейността на хора, свързани с терористична дейност на територията на ЕС. Нека никой да не подценява решимостта на Европейския съюз да защити сигурността на своите граждани и на пребиваващите на територията му. Европа показа, че е безкомпромисна спрямо всеки, който се опита да посегне на живота и да застраши сигурността на невинни граждани на нейна територия. Днешното решение е и силен сигнал, че Европейският съюз ще продължи да работи съвместно с ливанските институции и да подкрепя демократичните процеси в страната".

Решението на ЕС показва, че Европа е не само солидарна с България, но е и решена да се противопостави на всяка форма на тероризъм, заяви председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов. Искам да благодаря на всички български служби и институции, които работиха с нашите съюзници в ЕС, САЩ, Израел, Австралия и Канада, не само за да се разкрие кой стои зад трагедията на летище "Сарафово", но и за да можем всички в България и Европа да бъдем по-силни и по-сигурни днес.

"Днес ЕС изпрати ясно и категорично послание към всички компоненти на ливанското общество – ние ще продължим да работим с всички партии, които участват в легитимния политически процес, ще подкрепяме националния диалог и институциите на Ливан, но ще бъдем безкомпромисни спрямо теоризма и насилие във всяка негова форма", заяви по повод решението на ЕС бившият министър на външните работи в правителството на ПП ГЕРБ Николай Младенов

"В последните години Израел положи много усилия да обясни на всички европейски страни, че "Хизбулла" е терористичната разновидност на иранския режим. От гледна точна на Израел, "Хизбулла" е единно тяло, без разлика между неговите крила", заяви премиерът на Израел Бенямин Нетаняху.

Израелският президент Шимон Перес окачестви решението като "умно и необходимо" и подчерта, че то ще предотврати разпространяването на тероризма в Европа и по целия свят. "Вашето решение представлява послание към терористичните организации и към държавите, които ги спонсорират", заяви Перес.

Министърът на правосъдието на Израел Ципи Ливни също приветства съобщението за включването на "Хизбула" в списъка с терористични организации на ЕС с думите, цитирани от "Йедиот Ахронот": "Най-после, след години на дискусии и обсъждания, неуспехи и опити за аргументиране, че те също са политическа партия, която прикрива тяхната терористична дейност. (...) Сега за цял свят е ясно, че Хизбула е терористична организация".

Президентът Европейския еврейски конгрес - Моше Кантор, каза: "Приветстваме решението и се надяваме то да възпрепятства усилията на "Хизбула" да събира средства за финансирането на терористичните си дейности, да набира хора, да прави заговори и да извършва зверства на европейска земя, а и извън нея. (...) Решението изпраща посланието, че Европа няма повече да бъде територия, която приема тази терористична организация". 

Служебният премиер на Ливан Наджиб Микати изрази съжаление за решението на ЕС, но увери, че това няма да се отрази на отношенията на страната с Европа, предаде АФП. "Бихме искали част от страните от ЕС да имат по-предпазливо интерпретиране на фактите, но ливанското общество и всички негови части ще продължат да поддържат най-добри отношения с тези държави", заяви в свое комюнике премиерът Микати.

Ливанският външен министър Аднан Мансур окачестви решението на ЕС като "прибързано", предаде "Йедиот ахронот". Според министъра Ливан е очаквал от ЕС да отложи тази стъпка, така че да няма негативни последици за страната. Мансур добави, че в момента Ливан разглежда решението на ЕС и обмисля каква да бъде реакцията на страната.

"Хизбула" отрича каквото и да било участие в атентата в Бургас.

Движението не се притеснява от европейските заплахи и не може да бъде изолирана, заяви лидер на движението по повод днешната среща на външните министри от ЕС, съобщи ливанският вестник "Дейли стар". "Хизбула" е с по-големи съпротивителни сили от намеренията за нейното изолиране и по-силна от опитите да бъде унизена", заявил шейх Набих Каук. Той коментирал, че не обръща внимание на "заплахите и заканите" на ЕС и движението "няма да позволи на американските пионки в Ливан да използват позициите си".

Пиян мъж звъни на вратата си. Жена му пита: - Кой е? - Аз съм, любов моя, принцът на твоя живот! - Грешка - принцовете…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шеф Ангелов изгони Джулиана Гани от Кухнята на Ада

Шеф Ангелов изгони Джулиана Гани от Кухнята на Ада

Любопитно Преди 1 час

Опитният кулинар Владов се обясни в любов на Тоби с романтично писмо

Русия обяви претенции към Одеса

Русия обяви претенции към Одеса

Свят Преди 2 часа

Патрушев обяви, че жителите на Одеса не искат да се подчиняват на "киевския режим“

"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

"БСП за България" се отчете за свършеното в управлението

България Преди 4 часа

Председателят на парламента заяви, че промяната в международните отношения ще доведе до промени и в Европейския съюз

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

Георг Георгиев разговаря с Марко Рубио: Работим със САЩ

България Преди 5 часа

Георг Георгиев и Марко Рубио направиха преглед на водещите елементи от стратегическото партньорство

Русия отхвърли предложение за 30-дневно примирие

Русия отхвърли предложение за 30-дневно примирие

Свят Преди 5 часа

Според Кремъл първо трябва да бъдат решени няколко ключови въпроса

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта

България Преди 6 часа

Водосветът на бойните знамена и знамената-светини ще започне в 9.00 ч.

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

Стратегическо партньорство между България и САЩ за ядрени мощности

България Преди 6 часа

Министър Жечо Станков разговаря с ръководителя на Департамента по енергетика Крис Райт

Голям протест в Скопие заради Кочани

Голям протест в Скопие заради Кочани

Свят Преди 6 часа

В писмено изявление организаторите на протеста посочиха по-рано, че "заслужават отговори"

<p>Дървото на Робин Худ било отсечено с резачка, вандалите снимали с телефон&nbsp;</p>

Започна делото за отсеченото "дърво на Робин Худ"

Свят Преди 7 часа

Дървото стана известно, след като беше представено във филма на Кевин Костнър от 1991 г. „Робин Худ: Принцът на крадците“

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Избягало куче в Австралия е спасено след 529 дни само в дивата природа

Свят Преди 8 часа

Мини дакелът Валери оцеля сама в суровите условия на остров Кенгуру

<p>Тръмп обяви война на Джеф Безос и Amazon</p>

Тръмп обяви война на Джеф Безос и Amazon

Свят Преди 8 часа

Белият дом публично остро осъди хода на компанията като „враждебен и политически акт“ срещу Америка

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

Ужасът в Луковит: Обвиниха мъж за пребитото дете с две счупени ръце

България Преди 8 часа

Случаят се разиграва на 27 април, малко след 17:00 часа, в градската градина

<p>Дъщерите на Бионсе излязоха на сцената на старта на турнето&nbsp;ѝ</p>

Дъщерите на Бионсе откраднаха сърцата на феновете на старта на турнето ѝ

Любопитно Преди 8 часа

Най-малката дъщеря на Бионсе дебютира на сцената

<p>Дете повреди картина за милиони лири в музей в Ротердам</p>

Дете повреди картина на Марк Ротко за милиони лири в музей в Ротердам

Свят Преди 8 часа

Музеят не уточни кой ще поеме отговорността за щетите по емблематичната картина