О т своето създаване до днес Европейският съюз никога не е бил подложен на толкова жестоки нападки от всички страни. Заплашено е самото му съществуване като организация. Операцията, която до голяма степен се води от Доналд Тръмп, се разгръща на четири фронта: Иран, търговията, отбраната и миграционната политика, пише Робърт Кейгън в Inosmi.
Срещата Тръмп - Юнкер: Кой престъпи червената линия
Меркел: Начинът, по който се справим с мигрантите ще определи пътя на Европа
Тръмп: Русия контролира напълно Германия
Тръмп игнорира настоятелните призиви на ЕС и излезе на 8 май от международното споразумение за иранската ядрена програма, което беше подписано във Виена през юли 2015 г. След това решение последва възобновяване на американските санкции и заплаха за вторични наказателни мерки по отношение на държавите, които продължат да инвестират в Иран след 4 ноември. ЕС естествено реагира. Специален закон трябва да неутрализира екстериториалните американски санкции, докато Европейската банка за развитие трябва да окаже подкрепа на работещите в Иран компании.
Предвижда се също така създаването на своеобразна застрахователна компания, която да предоставя гаранции на средния и малък бизнес, инвестиращ в Иран. Въпреки това мерките ще влязат в сила най-рано след година. Именно по тази причина напускането на френските компании, отворили офиси в Техеран през последните 3 години, придоби формата на хаотично бягство. Видимо не е по силите на държавите от ЕС да запазят споразумението от 2015 г.
На срещата на Г-8 на 8 и 9 юни САЩ открито обявиха търговска война на ЕС. Международният валутен фонд се страхува от световна рецесия от 0,5% през 2020 г. Но на Доналд Тръмп му е все едно. В тази сфера Великобритания стана мишена на безпрецедентна намеса. До избирането си Тръмп приветстваше „Брекзит” и подкрепяше популистката Британска партия на независимостта на Найджъл Фараж. Днес американският лидер заплашва Тереза Мей с преразглеждане на двустранните търговски споразумения, ако тя не заеме твърда позиция спрямо ЕС. С оглед на специалните членове в тези договори - по-конкретно за предоставянето на технологии, натискът върху Лондон е доста сериозен.
Иран под натиск от САЩ. Европа против, въвежда защита за компаниите
Тръмп извади САЩ от ядрената сделка с Иран
Що се отнася до отбранителната сфера, в навечерието на срещата на НАТО на 11-12 юли американският президент безцеремонно се усъмни в суверенитета на Германия спрямо Русия, говорейки за нейната енергийна зависимост.
Накрая, администрацията на Тръмп се опитва да спечели от европейските противоречия по миграционния въпрос и се стреми към разпадане на традиционните политически партии, независимо от тяхната идеология. Новите американски посланици открито подкрепят крайнодесните популисти в Италия, Германия, Великобритания и Централна Европа.
В това настъпление Тръмп не е сам. Всичко изглежда така, все едно останалите големи държави обединяват сили, за да разбият ЕС. Срещата на Тръмп и Путин в Хелзинки на 16 юли стана символ на опасното сближаване по това и други направления.
Въпросът е в това, че Русия получава шанс да отслаби икономическия си съперник и политическия си противник в съседство. Путин вероятно вижда в случващото се възможност за рестартиране на своя голям проект за евразийско пространство. Освен това, той ще може да си разчисти сметките с ЕС, който въведе санкции след нахлуването в Крим и подкрепя киевското правителство в борбата с донбаските сепаратисти.
По всичко личи, че и Китай си прави изводи от отслабването на Европа. В миналото той призоваваше към създаването на европейска държава, която ще съдейства за развитието на многополюсен свян и ще стане противовес на САЩ. Сега, след като проектът за „нов Път на коприната“ не постигна особени успехи във Франция и Германия, Пекин развива инфраструктурна програма с държавите от Централна и Източна Европа, допринасяйки за разделението на ЕС.
Отговорността за кризата лежи отчасти и на ръководството на ЕС, което изпусна прехода към по-високо ниво на държавност, т.е. стратегическа и политическа автономия в ключовите области: отсъствието на обща външна политика, забавяния с европейската отбрана, отсъствието на обща финансова и валутна политика. Еврото така и не става валута, конкурираща долара извън ЕС. До ден-днешен три четвърти от всички валутни резерви по света са в долари. Накрая, не е по силите на европейското ръководство да сформира дългосрочна стратегия по миграционния въпрос.
Достатъчен ли е тандемът Меркел-Макрон за реформиране на съюза? ЕС на интелектуалното развитие, високите технологии, чистата енергетика и устойчивото развитие днес е в ролята на жертва. Подобно на Османската империя от XIX век, той е болният човек на... Европа.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!