Е С отправи официално искане към Турция Анкара да консултира с Брюксел спорен съдебен законопроект, за да се гарантира, че той е в съответствие с европейското законодателство, съобщава в."Хюриет дейли нюз".
Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле посочи в "Туитър", че е поискал от турските власти да се консултират за съответните законови промени преди приемането им.
Законопроектът на управляващата партия, който е в дневния ред на парламента, предвижда промени в структурата на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, който отговаря за назначенията в правосъдната система. Съгласно проекта зам.-министърът на правосъдието ще бъде избиран за председател на управителния съвет на Висшия съвет на съдиите и прокурорите. Планираната промяна ще предостави на правителството
по-голям контрол при избора на съдии.
Законопроектът е реакция на турското правителство спрямо разследването за корупция, засягащо и някои известни имена и роднини на членове на управляващата партия, което започна през декември. Кабинетът предприе и масови чистки в полицията.
ЕС изрази миналата седмица силно безпокойство
от реакцията на турското правителство спрямо разследването, а турският министър за ЕС и главен преговарящ с блока Мевлют Чавушоглу призова 28-те да се въздържат от "едностранни и нетърпеливи изявления чрез медиите" и поиска да се прояви спокойствие относно събитията в Турция.
Междувременно днес турският президент Абдуллах Гюл се срещна с лидера на най-голямата опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) Кемал Кълъчдароглу, за да обсъдят законопроекта, съобщи електронното издание на турския вестник "Заман".
След разговорите Кълъчдароглу направи кратко изявление пред журналисти, като изтъкна, че
"намесата в правосъдието е сериозен проблем".
Това е предложение, което "захвърля на боклука" демократичните ценности, постигнати от нас през последните 90 години, посочи Кълъчдароглу, като добави, че е информирал президента Гюл за безпокойствата му във връзка със законопроекта.
По-късно днес Гюл ще приеме в резиденцията си лидерите на другите две опозиционни партии, представени в турския парламент, с които също ще обсъди спорния законопроект. Държавният глава ще приеме първо лидера на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели, а за 18 ч. е насрочена и среща със съпредседателя на прокюрдската Партия за мир и демокрация Селяхаттин Демирташ.
Гюл се възползва от политико-финансовия скандал,
разклатил правителството, за да даде възможност да се доловят разликите му с премиера Реджеп Тайип Ердоган до степен да се открои като съперник осем месеца преди президентските избори, коментира АФП. За шест месеца това стана нещо обичайно в турския политически живот. Докато Ердоган излива в речи потоци обиди срещу своите врагове от всякакъв цвят, обвинени, че му желаят злото и искат да дестабилизират страната, Гюл нарушава сдържаността си само за да призове за успокоение и обединение.
Бурята, предизвикана от ареста на 17 декември на десетки предприемачи, бизнесмени или лица на изборни длъжности, близки до властта, не направи изключение от този сценарий. По четирите краища на страната премиерът осъди "конспирацията", организирана срещу него и заплаши разпалено "държава в държавата", формирана от полицаи и магистрати, стоящи зад разследването, което го застрашава. Държавният глава изглеждаше, че системно застава на противоположна позиция на Ердоган. С тихия си глас той увери, че корупцията "няма и няма да може да бъде прикрита".
Макар двамата да са избягвали досега всякаква пряка конфронтация, сегашната политическа криза още повече издълба пропастта, която ги разделя, смятат много анализатори. Техните отношения "са достигнали дъното, когато Гюл е наложил своето вето, както твърдят, на седем от десетте министри, предложени от Ердоган" по време на неотдавнашните промени в кабинета, предизвикани от скандала, подчерта професор Юксел Сезгин от американския университет в Сиракуза. Някои ги описват дори като преки съперници за президентските избори през август, на които президентът ще се избира за първи път с всеобщо гласуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!