Правителствата на страните в Европейския съюз се споразумяха за започването на военна мисия за обучение и преструктуриране на армията на Мали, предаде АФП.
Висши дипломати от 27-те страни взеха официално решението за сформиране на планираната в последните седмици тренировъчната мисия непосредствено преди извънредната среща на външните министри от ЕС в Брюксел, на която ще обсъдят кризата в Сахара.
Мисията ще включва около 200 военни инструктори, както и персонал, който ще се грижи за сигурността.
Междувременно френският министър на отбраната Жан-Ив льо Дриан обяви, че
френските военнослужещи, които участват в операцията на Франция в Мали, са вече 1400.
Франция има намерение да изпрати до 2500 военни, включително бойци от Чуждестранния легион. Говорителят на генералния щаб на френската армия Тиери Брюкар заяви, че Париж ще изпрати в Мали още многоцелеви хеликоптери, но бройката им се пази в тайна. Не е ясно и колко хеликоптери вече са в Мали, допълва ИТАР-ТАСС.
Чадският външен министър Муса Факи Махамат пък обяви пред радио "Франс ентернасионал", че Чад иска да изпрати в Мали един пехотен полк и два помощни батальона, или около 2000 войници.
Още около 2000 войници от силите на Икономическата общност на страните от Западна Африка са очаквани до 26 януари в столицата на Мали - Бамако. Днес ще пристигне първи контингент от нигерийски войници. За борбата с ислямистите, които са окупирали Северно Мали, Нигерия ще изпрати 900 войници. Буркина Фасо, Того, Нигер и Сенегал обявиха, че ще изпратят по 500 войници, Бенин - 300, а Гвинея и Гана над 100 войници всяка.
Холандия изпраща в Мали транспортни самолети,
които ще поддържат антитерористичната операция на Франция, посочва руската агенция, като цитира холандския министър на външните работи Франс Тимерманс.
"Предвид опасността от по-нататъшно дестабилизиране на региона, България подкрепя усилията на Франция да осигури стабилност в страната в рамките на Резолюция 2085 на Съвета за сигурност на ООН", се казва в изявление на българския министър на външните работи Николай Младенов.
"Френските действия са наложителни, защото цивилното население трябва да бъде защитено, а хуманитарната криза - спряна. За тази цел е важно да се подобри координацията между хуманитарните действия и военната подкрепа. Подкрепяме усилията на ЕС и страните от Западна Африка, които подкрепят законното правителство на Република Мали, включително чрез военна, финансова и хуманитарна помощ, за да се възстанови бързо териториалната цялост и конституционният ред в страната", се казва още в текста.
Обстановката в Мали продължава да е сложна. Малийската армия ускорява изпращането на военни в град Банаба, на 140 км от столицата Бамако, след като в района му бяха забелязани ислямисти. В съседство с Банаба е границата на Мали с Мавритания, предаде Ройтерс.
Сражения се водят в централната част на страната, в района на град Кона, на 20 км от града. Убити са шестима ислямисти. Бунтовниците от своя страна твърдят, че битката за Кона все още не е приключила. В края на миналата седмица армията на Мали успя да си върне контрола върху града, след като ислямисти нахлуха в него.
В друг град, Диабали, където вчера французите влязоха в сражение с екстремистите, ситуацията също остава изключително сложна. Няколко квартала са все още в ръцете на джихадистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!