Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев съобщи това на конференция в Русе, посветена на стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион.
На кметовете трябва да им е ясно, че трябва да бъдат активни, да представят проекти за европейско финансиране и че правителството е отворено да им съдейства във всяко отношение, заяви министър-председателят Бойко Борисов при откриване на конференцията.
Според премиера е крайно неудобно да се търсят пари от Европейския съюз за рехабилитация на пътища и улици, след като тази дейност е трябвало да бъде завършена от предишните правителства, но България сега иска 1 милиард евро за тази цел. Европейските пари ще отидат за магистрали, а запазените чрез това бюджетни средства ще бъдат насочени към общините за пътища и улици, уточни Борисов.
Развитието на туризма в района ще е една от основните задачи на България, посочи премиерът.
Основавайки се на опита от стратегията на ЕС за региона на Балтийско море, държавите-членки на ЕС са поискали от Европейската комисия да изготви до края на 2010 г.
специална стратегия за Дунавския регион,
тъй като след присъединяването на Румъния и България към ЕС през 2007 г. река Дунав стана вътрешен воден път за ЕС.
Като един от "трансевропейските коридори" Дунав представлява приоритетно направление за вътрешния речен транспорт в рамките на Европейския съюз. Новата стратегия обаче ще бъде фокусирана не само върху река Дунав, но и върху по-широкия регион около реката и ще обхваща 14 страни от Германия на запад до Украйна на изток: България, Германия, Австрия, Словакия, Чехия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, Молдова и Украйна.
В конференция в Русе днес участваха близо 400 министри, европейски депутати, народни представители, кметове и експерти от различни дунавски страни. Броят им нараства, защото е имало проблеми по летищата и някой участници са закъснели при полета им до Букурещ.
Част от заседанията утре от Русе ще се преместят в Гюргево.
Министър Плевнелиев е главен координатор за България по Дунавската стратегия.
Около 100 милиарда евро са средствата от Европа, с които ще се финансира Дунавската стратегия,
каза европейският комисар по регионална политика Йоханес Хаан.
Това са парите за седем години (2007-2013) по всичките програми за териториално сътрудничество в дунавския басейн. До 2013 г. България и Румъния трябва да си поделят 262 млн. евро.
Според Хаан сега се използват едва 3 до 6 % от транспортния капацитет на Дунав и ЕК цели рязко повишаване на този показател.
България вече е предложила 250 проекта за финансиране по
линията на Дунавската стратегия, сред които освен мостовете
Силистра-Кълъраш и Оряхово-Бекет, са и модернизация на фериботните
комплекси и пристанищата по българския участък на Дунав, изграждането на
панорамен път край реката, велоалея, построяването на индустриални
паркове и дунавски високотехнологичен клъстер, както и свързване на р.
Дунав с Черно море.
По думите на министър Плевнелиев проектите имат за цел да свържат дунавските градове, да съхранят околната среда в района и да отключат потенциала за развитие на туризма. Проектите са разработени от общински управи, университети, бизнес структури и неправителствени организации.
Процесът на консултации за стратегията ще продължи до началото на лятото, като заключителното събитие е планирано да се състои в Румъния през юни. Комисията ще предложи план за действие и система за управление, които се очаква да бъдат приети официално от държавите-членки в началото на 2011 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!