Т урският президент Реджеп Ердоган заплаши, че страната му може да не ратифицира Парижкото споразумение за климата, говорейки в края на срещата на върха на Г-20 в Хамбург.
"След тази стъпка, предприета от САЩ, позицията, която приемаме, може да се окаже сходна", каза той.
Путин оправда Тръмп за излизането от климатичното споразумение
Какво значи решението на Тръмп да изтегли САЩ от споразумението за климата
Срещата на най-големите индустриализирани и развиващи се икономики в света обедини 19 от своите членове, които ще се придържат към плана за борба с глобалното затопляне от 2015 г., въпреки оттеглянето на американския президент Доналд Тръмп от инициативата.
Но скоро след края на срещата на високо равнище, Ердоган, който се срещна с Тръмп в рамките на събитието, заяви, че
Турция вече не е сигурен кандидат
и предложи другите членове на групата също да се замислят.
Той заяви, че е казал ясно на френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел: "Не се обиждайте, но няма да предадем споразумението в нашия парламент, докато обещанията, които са ни дадени, не бъдат изпълнени".
Ердоган аргументира позицията си с факта, че някои обещания, които са му били направени на конференцията за климата в Париж, довела до сключването на Парижкия договор, не са били изпълнени.
"Тъй като ние сме поставени от развитите страни сред страните в процес на развитие, те ни обещаха да компенсират финансовото въздействие (на споразумението). Ние казахме, че ако това стане, ще го ратифицираме в парламента и че в противен случай няма да го направим", заяви Ердоган.
Според Парижкото споразумение развитите страни трябва да положат повече финансови усилия, отколкото страните в развитие. Ердоган твърди, че през 2015 г. той е получил уверения, че страната му не трябва да полага тези "повече финансови усилия", които трябва да полагат развитите страни.
"Тогавашният френски президент (Франсоа Оланд) ни обеща това", каза Ердоган.
Той също така предложи някои други държави да видят "проблема" със споразумението и каза, че "някои също не демонстрират пълната си подкрепа".
Nach dem G20-Gipfel: Guterres spricht von Erfolg https://t.co/m5SsG5ntZR pic.twitter.com/Za7VTUsO4Y
— Peter Frühwald (@Fruehwald) July 9, 2017
Лидерите на страните от Г-20 постигнаха ключово съгласие относно поддържането на "отворени пазари", лишени от държавен протекционизъм. Големите световни икономики също така се споразумяха за общи мерки в борбата с тероризма и по други теми, включващи здравеопазването, равенството между половете, отношението към Африка, преодоляването на последиците от миграцията.
Единственият "висящ" въпрос остана климата. В общата си позиция 19 от 20 страни се ангажират да се придържат към Парижкото споразумение. Единствено изключение е САЩ. Така се стигна до прецедент в тези форуми, като една от страните на практика не участва в определен дял от общата им позиция.
В Хамбург Ердоган коментира още положението в Сирия и отношенията на Турция с Катар.
Президентът заяви, че Анкара няма да допусне създаването на кюрдска държава в Северна Сирия.
Говорейки за кризата в Катар, Ердоган заяви, че "Турция има близки приятелства и братски връзки с всички страни от района на Персийския залив" и че всякакъв вид отношение, което би могло да ги застраши, трябва да се избягва.
Той стигна до заключението, че Саудитска Арабия и всички страни, които имат тежест в региона трябва да намерят "разумно решение" за дипломатическото скарване с Катар.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!