Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган предупреди, че Турция ще замрази отношенията си с ЕС, ако Кипър поеме ротационното председателство на съюза през юли 2012 г. без да има решение на кипърския проблем.
Ердоган е на посещение в признатата единствено от Турция Севернокипърска турска република за тържествата по повод годишнина от "кипърската мирна операция", както турците наричат въоръжената интервенция на турската армия в Кипър през 1974 г.
Ердоган обвини днес кипърските гърци, че блокират преговорите с кипърските турци и предупреди, че времето за постигане на споразумение по кипърския въпрос изтича.
"Всеки трябва да е наясно, че в момента има възможност за Кипър, която няма да бъде винаги отворена. Кипърската турска страна работи за мир и решения срещу всички неправди. Това повече не може да се понася", заяви Ердоган в реч на военен парад в Северен Кипър.
Неотложното и трайно решение на кипърския проблем не трябва да бъде жертвано заради дребни политически интереси и порочни предразсъдъци, каза още турският премиер пред хиляди привърженици, които развяваха знамената на Турция и на Севернокипърската турска република.
Кипър е разделен от 1974 г., когато Турция нахлу в северната част на острова в отговор на организиран от кипърските гърци преврат, целящ обединение с Гърция. Международно признатата част Република Кипър стана член на ЕС през 2004 г.
Турция започна преговори по присъединяване към ЕС през 2005 г., но до момента е отбелязала слаб напредък, заради кипърския проблем и резервите на някои страни членки към приемането на мюсюлманска Турция в съюза.
От септември 2008 г. под егидата на ООН лидерите на двете общности в Кипър водят преговори за повторно обединение на острова в рамките на свободна федерация, но през последните години има слаб напредък за постигането на тази цел, припомнят агенциите.
Атина реагира гневно,
а президентът на Република Кипър Димитрис Христофияс нарече изявленията на Ердоган "осъдителни" и "цинични".
"Малко преди тази незаконна визита в окупираната част на Кипър и в деня на черната годишнина от турското нашествие на острова, турският премиер "заплашва" със замразяване на отношенията между Турция и ЕС и с "планове Б" за решаване на кипърския проблем.
Тези изявления доказват за сетен път, че същността на кипърския проблем е нашествието и продължаващата окупация на част от острова", заяви гръцкият външен министър Ставрос Ламбринидис.
Посещението на Ердоган бе съпътствано от протести в турската част на Никозия, при които
шестима души бяха арестувани, а седем - ранени,
след като силите на реда се сблъскали с демонстранти при опит да свалят плакати с надписи, оценени от властите като обидни.
Демонстрантите скандирали "фашизмът да умре" и издигнали плакат, на който пишело: "Отричаме обсадата на империалиста, не искаме нито чиновниците, нито парите му". Сред ранените е и председателят на синдиката на държавните служители в турската част на Кипър.
Кипърските турци протестират от началото на годината срещу орязването на разходите, наложено от Турция на тяхната общност на острова.
Те са недоволни от строгите мерки, които много от тях тълкуват като опит на Турция да упражнява по-голям контрол над изолираната държава в Северен Кипър.
Анкара иска кипърските турски власти да намалят бюджетния си дефицит и да ограничат публичните разходи, като намалят раздутия държавен сектор, орежат заплатите и продадат държавните компании, които работят на загуба.
Напрежението между кипърските турци и Анкара нарасна още с първия митинг на 28 януари в Никозия, на който хиляди протестираха срещу икономическите мерки. Това накара турския премиер Реджеп Тайип Ердоган да обвини общността в двойни стандарти за това, че приема финансовата помощ на Турция.
Според президента на кипърските турци Дервиш Ероглу спорът с Анкара вреди на позицията му на преговорите за обединение, които кипърските турци и кипърските гърци водят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!