Мнозинството в ЕП се обяви за свободното движение на граждани в ЕС
Пленарната зала на Европейския парламент   
Източник: ЕПА/БГНЕС
9

Е вропейският парламент обсъди тази вечер на сесията си в Страсбург в продължение на два часа темата за свободното движение на хора в ЕС.

В изказванията преобладаваха положителните оценки за това основно право, както и за отпадането на ограниченията за наемане на българи и румънци на пазара на труда.

Прозвучаха също изказвания, в които се съдържаха предложения за временно замразяване на правото на свободно движение, както и оценки, че подобен подход би бил популизъм и е част от реториката на крайните политически сили в навечерието на изборите за следващ ЕП през май.

Европейската комисия вярва, че трябва постоянно да се заявява общото безусловно право на гражданите на ЕС на свободно движение, заяви еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг

Това право не подлежи на преговори и ЕК ще се погрижи така и да остане, допълни Рединг. От това право се възползват 14 милиона граждани, най-често те се преместват, за да работят. Над 70 процента от тях са в работоспособна възраст. Чухме много добре изразените опасения, събрахме данни и оценихме, че са налице достатъчно предпазни средства за предотвратяване на измамите. Отрицателните обществени нагласи нямат общо с действителността и наличната статистическа информация, коментира тя.

Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор заяви, че ЕК наблюдава процеса след отпадането на ограниченията за българите и румънците от 1 януари 2014 година. Виждаме, че хората се преместват, за да работят и са повече икономически активни от местните жители, допринасят за икономиките на приемащите държави, посочи той. Андор призова манипулациите да бъдат избягвани. Необходимо е да спазваме уважение помежду си и към договорите на ЕС, посочи Андор. Той отбеляза, че някои държавни ръководители са прикрили докладите с действителните данни за миграцията от началото на годината, с което намекна за действията на британския премиер Дейвид Камерън. Опитът от 1 януари премахна несигурността за положението със свободното движение на българите и румънците, няма нужда допълнително да нагнетяваме дебата, а да проявим солидарност, разбиране и сътрудничество, заяви Андор.

Димитрис Куркулас, зам.-министър на външните работи на Гърция, председателстваща Съвета на ЕС, посочи, че голямо мнозинство от държавите в ЕС напълно подкрепят свободното движение. Повечето от държавите не биха искали да има объркване между темите за свободното движение и имиграцията, допълни той. Куркулас отбеляза, че европейските граждани са равнопоставени и не трябва да бъдат сравнявани с граждани на страни извън ЕС, тъй като правата им са напълно различни. Всички са съгласни, че свободното движение е право, свързано със задължения, заяви Куркулас.

ЕК разгледа твърденията за евентуални нарушения, а резултатите показват, че европейците се движат свободно, за да работят, а не за да получават социални помощи от приемащата страна. Много по-малко вероятно е те да се окажат безработни, отколкото гражданите на приемащата държава. Има злоупотреби в отделни случаи, за които са отговорни и приемащата страна, както и хора с произход извън ЕС. Всяка държава има система за предприемането за мерки срещу подобни нарушения. Договорът за ЕС не допуска мерки срещу граждани на конкретни държави, включително и квоти за достъп или за принудително експулсиране. Следим увеличаващите се ксенофобия и популизъм напоследък. Много е важно предприетите мерки да се основават на данни, а не на стереотипи, заяви Куркулас.

В последвалите изказвания на евродепутати Ивайло Калфин от групата на социалистите и демократите (С&Д) посочи, че цялата истерия срещу имигрантите, особено във Великобритания, не почива на данни. Във Великобритания на 2000 души има един българин. В град от 100 0000 души живеят 50 български граждани, а на един безработен българин се падат 600 жители на Обединеното кралство. Българските и румънските студенти внасят 30 млн. лири годишно, за да живеят и учат във Великобритания, поясни той.

Видяхме, че мигрантска вълна няма, заяви Моника Панайотова (ЕНП). Изводите са да не допускаме негативната кампания да доминира европейския дебат, да не попадаме в капана на националистическите партии. Нека не поставяме под заплаха това постижение на Европа, призова тя.

Димитър Стоянов (независим) поясни, че българите и румънците, както и останалите източно- и централноевропейци, мигрират към своите пари, защото в чужбина са източените техни средства от чуждите компании. Ако искате да спрете това поточе, спрете това ограбване и хората ще се върнат в тяхната родина. Българите в собствената си държава получават отношение като към роби от хора, които дълги години са натрупвали състояния, а сега идват в България с инвестициите си и ги експлоатират срещу мизерно заплащане, добави той.

Мариан-Ян Маринеску (Румъния) от групата на Европейската народна партия (ЕНП) ​заяви, че никой не може да се оправдава с кризата, за да сложи край на свободата на движение. Това са популистки идеи в търсене на политически дивиденти, коментира той. Не може заради отделни случаи на злоупотреби да се поставя под въпрос цялата настоящата система на движение. Статистиката показва, че без приток на имигранти, държавите изпадат в рецесия, допълни Маринеску.

Ханес Свобода, председател на групата на социалистите и демократите (С&Д, Германия) заяви, че свободата на движение не е проблем, а решение. Крайнодесните сили надигат глас, но не предлагат решение. Правителствата, които позволяват експлоатацията, са част от проблема. Едва 2.7 на сто са гражданите на ЕС, които се преместват в друга държава от Общността, уточни Свобода. По неговите думи отделните случаи на измами трябва да бъдат решени от местните правителства. Дейвид Камерън отказа да представи действителните данни на имиграцията от ЕС, отложи въпроса за времето след изборите за ЕП през май, добави Свобода. Според него Камерън трябва сам да предприеме мерки срещу измамите. Много се радвам, че българите и румънците вече използват изцяло свободата на движение, допълни ръководителят на социалистите в ЕП.

Ренате Вебер (АЛДЕ, Румъния) призова правителствата да не насаждат нетърпимост със своите изявления. Екстремистите и популистите искат ограничаването на свободните права, трябва да се борим с тези желания. Всички граждани на ЕС трябва да получават равноправно отношение, добави тя.

Ребека Хармс (Зелени, Германия) цитира данни от своята родина за за свободното движение, които показват, че притокът на мигранти не се отразява на местната социална система. Дебатът в Германия показва, че се опитваме да вдигаме шум, не даваме най-добрия пример, коментира тя.

Тимъти Къркоуп (Европейски консерватори и реформисти, Великобритания) посочи, че държавите от ЕС са извлекли полза от миграцията. Изминали са десетки години от обособяването на свобода на движение, необходима е промяна. Не трябва да се дискриминират отделни националности, обобщи той.

Корнелия Ернст (Конфедеративна група на Европейската обединена левица/Северна зелена левица, Германия) отправи поздравления към българите и румънците, като заяви, че те нямат претенции към германската социална система.

Франческо Сперони ("Европа на свободата и демокрацията", Италия) заяви, че "има особен вид румънци, които не търсят работа, а са в Италия заради социалните помощи и на това трябва да бъде сложен край".

Оке Зилстра (независим, Холандия) предложи правото на свободно движение да може да бъде временно замразявано при извънредни положения, както временно бе спряно движението на капитали към Кипър. Милиони се местят - за обучение, за работа, но и за социален туризъм, каза той. Има страни в ЕС, които не осъзнават задълженията си. Трябват сериозни мерки, да замразим временно свободата на придвижване, държавите имат правото да защитят социалните си системи, заяви Зилстра.

Силви Гийом (С&Д, Франция) отбеляза, че едва 24 румънци са пристигнали във Великобритания след Нова година, за да търсят работа. Трябва да спрем да размахваме пръст. Не трябва априори да бъдат заклеймявани българите и румънците. Политиците понякога умишлено смесват ограниченията на трудовия пазар и темата за Шенген. Не трябва да има европейци "първа и втора класа", заяви тя.

Надя Хирш (АЛДЕ, Германия) коментира, че Християндемократическият съюз печели от реториката срещу българите и румънците. Бавария трябва да приветства българите и румънците, заяви тя и бе подкрепена от Елизабет Шрьодер (Зелени/Европейски свободен алианс).

Джийн Ламбърт (Зелени/Европейски свободен алианс, Великобритания) определи като лъжа твърденията, че имигрантите търсят помощ от първия ден на влизането си в приемащата държава. Изглежда някои имат интерес от зона, лишена от факти, добави тя.

Джерард Бътън (Европа на свободата и демокрацията, Британска партия на независимостта) заяви, че ЕС е донесъл на неговата страна престъпници, просяци и наркомани. Ще видите резултата на изборите през май, посочи той.

Представителят на френските националисти Марин льо Пен определи равнищата на имиграцията като достигнали границите на търпимостта. По нейните думи имиграцията във Франция е довела до навлизането на роми, до социален дъмпинг, до яд сред местните хора. Тя критикува европейските институции, че говорят за стратегии за приобщаването на ромите на фона на толкова много хора без работа и дом.

Хуан Агилар (С&Д, Испания) определи като недопустимо да се твърди за масови злоупотреби със социалните системи в ЕС и да се стигматизират цели групи хора. Недопустимо е така да се насажда омраза. Сега е моментът да се хвърлим и да спасим европейската мечта, заяви той. Фил Бениън (АЛДЕ, Великобритания) посочи, че висококвалифицираните имигранти носят принос. Да не ставаме подвластни на ксенофобските изказвания, младото поколение очаква да защитим правото на свободно движение и ползите от него, добави той.

Марек Мигалски (Европейски консерватори и реформисти, Полша) коментира, че Берлинската стена все още не е паднала в нечии глави.

Сесилия Викстрьом (АЛДЕ, Швеция) заяви, че икономиките на много държави ще рухнат без имигрантите. Това е политиканстване и гражданите на някои държави се превръщат в "жертвен агнец", обобщи тя.

Пол Мърфи (Европейска обединена левица/Северна зелена левица, Ирландия) заяви, че след седмици на расистки статии в британската преса се е видяло колко българи и румънци са пристигнали на Острова. Този разговор цели да отклони вниманието от истинските проблеми - от кризата, предизвикана от банките. Онези, които действително причиняват щети, не са чужденците, които все обвиняваме, а са завършили Итън, обобщи той.

Коментари 9
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

9 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
а

Останки от делфин са открити на плажа в Ню Джърси

Свят Преди 6 минути

Месото на делфина е било напълно отстранено с чисти разрези от остър инструмент

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

"Възраждане" подписа жалба за касиране на вота, чака подкрепа

България Преди 7 минути

Жалбата се подава от "Възраждане" като потърпевш

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

Кметът Терзиев се усъмни в качеството на въздуха в София

България Преди 55 минути

Кметът Терзиев посочи, че миенето на улиците, почистването и окосяването са важни мерки

Снимката е илюстративна

Мълния уби футболист по време на мач

Свят Преди 1 час

Ранени са четирима, като вратарят остава в критично състояние

<p>&bdquo;Секс. Клоуни. Убийство&ldquo;</p>

„Секс. Клоуни. Убийство“: Кой застреля от упор Марлин Уорън

Свят Преди 1 час

Странното убийство остава неразкрито в продължение на 27 години

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

Технологии Преди 1 час

А ето и какво беше постигнато за тези 11 години

Алианса за корпоративна социална отговорност

United Group се присъедини към Алианса за корпоративна социална отговорност

Любопитно Преди 1 час

Основната цел на Алианса за корпоративна социална отговорност е да насърчи отговорните бизнес практики по цялата верига за доставки в областта на телекомуникациите

<p>Сръбският министър на транспорта&nbsp;подаде оставка</p>

Сръбският министър на транспорта Горан Весич подаде оставка

Свят Преди 1 час

Причина за оттеглянето му е инцидентът, при който козирка на жп гарата в Нови Сад рухна и 14 души загинаха

Евгений Пригожин

Загадъчна смърт застигна съюзник на Пригожин

Свят Преди 1 час

Мъртъв е Андрей Ткаченко - един от близките сътрудници на основателя на частната военна компания "Вагнер“ Евгений Пригожин

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

България Преди 1 час

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната” коментира позицията на лидера на "ДПС – Ново начало"

Снимката е илюстративна

САЩ са готови да продадат на Южна Корея отбранителни системи за 5 млрд. долара

Свят Преди 1 час

Съобщението идва на фона на изстрелян залп от балистични ракети с малък обсег от Северна Корея рано тази сутрин

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

ЦИК изпраща на прокурор видеозаписите от броенето в седем избирателни секции

България Преди 2 часа

Иска се да бъде проверено дали са налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание

<p>Вижте джобния часовник, спрял при потъването на &quot;Титаник&quot;</p>

Джобен часовник, спрял при потъването на „Титаник“, се продава за $104 000

Свят Преди 2 часа

Часовникът е останал „застинал във времето“ в 4,53 ч., което е 2 часа и 33 минути след потъването на кораба на 15 април 1912 г.

Заглавната снимка е илюстративна!

Сбогом, Касиус! - Най-големият крокодил в света, отглеждан в плен, почина на около 110 години

Свят Преди 2 часа

Смята се, че Касиус е починал от старост, след като е живял около 110 години

<p>Повдигнаха нови обвинения&nbsp;на Петя Банкова</p>

Бившата шефка на Агенция "Митници" Петя Банкова се сдоби с нови обвинения

България Преди 3 часа

Тя беше призована в Комисията за противодействие на корупцията