Бз зо 8,2 млн. граждани на ЕС са упражнили правото си на постоянно пребиваване в друга страна членка от 1 януари 2006 г. насам, а милиони други пътуват всяка година в границите на съюза, съобщи пресцентърът на Европейския парламент.
Въпреки това, държавите членки все още създават многобройни пречки пред свободното движение на европейските граждани, смятат депутатите от ЕП, които призовават за ефикасно приложение на общностното право.
Приложението на директивата относно правото на граждани на ЕС и членове на техните семейства да се движат и пребивават без ограничения на територията на останалите европейски страни е "като цяло разочароващо", констатират евродепутати в доклада, изготвен по инициатива на Адина-Йоана Валеан (от Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ).
Според заключенията в него почти пет години след приемането на директивата нито една държава членка не я е транспонирала "ефективно и правилно в нейната цялост". Нещо повече, "нито един член от директивата не е транспониран ефективно и правилно от всички държави членки". Те трябваше да въведат законодателството до 30 април 2006 г.
Директива 2004/38/ЕО прилага принципите, заложени в европейските договори, като гарантира на гражданите в ЕС възможността да се движат свободно в границите на му заедно с членовете на техните семейства, независимо от коя държава произхождат.
Членовете на ЕП са установили множество нарушения на основните права на европейците. Сред тях специално се подчертават две повтарящи се: правото на влизане и пребиваване на семейни членове от трети държави и изискването към граждани на ЕС заедно със заявленията за пребиваване на подобни лица да представят допълнителни документи (като разрешителни за работа и доказателства за "приемливи условия" на настаняване), които не са предвидени в директивата.
Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП изпрати във връзка с прилагането на директивата специален въпросник до националните парламенти на държавите членки, на който обаче са отговорили само 13 (сред които не фигурира българското Народно събрание).
Депутатите отбелязват, че граждани на определени държави членки и етнически общности "изглежда са взети на прицел" в някои държави членки. Те припомнят също така, че правото на Общността не позволява на националното законодателство да счита за утежняващо обстоятелство при престъпления или нарушения факта, че съответното лице е гражданин на държава членка, незаконно пребиваващ на територията на друга.
Европарламентът подчертава също така някои специфични проблеми, например в Белгия, където делегация на парламентарната комисия по граждански свободи е констатирала задържането на граждани на ЕС в центрове за нелегални имигранти.
Депутатите приканват Европейската комисия да започне съдебни процедури срещу европейските страни, чиито национално законодателство не отговаря на изискванията на директивата. Според тях националните административни практики много често представляват съществена пречка за това гражданите да упражняват правата си.
Евродепутатите смятат, че тази ситуация "показва неспособността на ЕК да осигури съгласуваното и своевременно спазване на директивата, както и да обработи множеството жалби от граждани във връзка с прилагането й".
Например, някои държави членки често тълкуват понятието "достатъчно средства" по неясен начин. Понятието "членове на семейството" и "партньор", по-специално по отношение на партньори от един и същи пол, са от своя страна обект на рестриктивно тълкуване.
Евродепутатите призовават европейските страни да приложат изцяло правата за свободно движение не само по отношение на съпрузи от различни полове, но също така и спрямо двойки от един и същи пол, признати от дадена държава членка, въз основа на принципите на взаимно признаване.
Те припомнят, че директивата налага задължение да се признава свободата на движение на всички граждани на ЕС (включително партньори от един и същи пол), без това да налага признаването на бракове между лица от един и същи пол.
ЕП: Още има пречки пред свободното движение
Евродепутатите са установили множество нарушения на основните права на европейците
2 април 2009, 17:29
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!