След няколко месеца на трудни преговори Европейският парламент (ЕП) с голямо мнозинство даде зелена светлина за създаването на Европейската служба за външно действие (ЕСВД), предаде АФП.
Основните политически групи в ЕП подкрепиха създаването на тази дипломатическа служба на ЕС, заложено в Договора от Лисабон, влязъл в сила на 1 декември миналата година. В резултат парламентът даде своето одобрение с голямо мнозинство - 549 гласа "за" при 78 "против" и 17 "въздържал се".
Предвидено е ЕСВД да има след време около 6000 служители - дипломати, експерти и чиновници, в Брюксел и в посолства по света.
"Европа има
нужда от ЕСВД,
за да се сдобие с по-силна външна политика... Време е да си дадем средствата, необходими за осъществяването на нашите амбиции", подчерта пред ЕП върховният представител на Европейския съюз за външната политика Катрин Аштън.
Европа създава
днес свой самостоятелен дипломатически
корпус с
надеждата един ден да формулира
последователна и съгласувана външна
политика,
пише в. "Фигаро".
За Катрин Аштън, затънала от осем месеца в отчайващите брюкселски разпри, това ще е облекчение и предизвикателство: тя най-сетне ще успее да се издигне над препирните и да отнесе посланието на Европа там, където го очакват.
Аштън определи от трибуната на ЕП пълномощията: "Моето виждане за ЕСВД е за Европа, в чийто глас се вслушват и резултатите от чиито действия са очевидни, когато се ангажира (...) По-голяма е вероятността да се справим с бюджетните дефицити, с пандемиите, с енергийната несигурност, с климатичните промени или незаконната имиграция, когато сме заедно".
Днешното гласуване
ще позволи
на първо място да се наемат
хора.
От няколко месеца върховният представител за външната политика - творение на Лисабонския договор - се задоволява само със щаба си. Катрин Аштън постепенно ще изпълни със съдържание от основите до върха новата конструкция. Нейна дясна ръка ще бъде изпълнителният генерален секретар - французинът Пиер Вимон, посланик в САЩ от 2007 г.
"Париж вече потвърди това и приемът на 14 юли ще бъде последната голяма проява на посланик Вимон във Вашингтон", уточнява добре осведомен източник. На Вимон ще му помагат двама заместници: германката Хелга Шмид - бивш член на екипа на Хавиер Солана - и полският министър по европейските въпроси Миколай Довгелевич.
Лейди Аштън иска
бързо да попълни постовете и да пласира
на тях свои хора.
Целта е най-късно до 1 януари ЕСВД да заработи. Това предполага и настаняване на службата в сгради, в които ще може както да посреща световните лидери, така и да си гарантира сигурност като същинска разузнавателна централа.
Освен въпросът със седалището, трябва да бъде решен и въпросът за обновяване на 136-те "представителства" на ЕС, които вече са издигнати в ранг посолства. Около 30 посланически кресла трябва да бъдат попълнени до есента. Те трябва да бъдат вещо разпределени между "стари" (кадри на ЕК) и "нови" (кандидати, предложени от страните членки), между пратениците на наскоро разширила се на изток Европа и т.нар. стълбове на ЕК като френското, германското или британското външно министерство.
Извънредно важната и следена с внимание дипломатическа мисия в Китай ще бъде възложена на висш германски дипломат, което би трябвало да приглуши разпространяваната от германски депутати теза за френско-британска сделка за надмощие.
Гласуването в
парламента
утвърждава компромиса,
постигнат преди две седмици с ЕК и Съвета, в който заседават правителствата. Евродепутатите ще контролират, както искаха, бюджета на Катрин Аштън, но няма да имат право на мнение, а още по-малко - на вето, по операциите, свързани с отбраната и сигурността. Тази територия е запазена на Съвета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!