Е вропейският парламент изслушва днес от 14,30 ч. наше време българския кандидат за еврокомисар Кристалина Георгиева. Тя беше предложена от Жан-Клод Юнкер за заместник-председател на новата ЕК и получи ресора бюджет и човешки ресурси.
Предвижда се Георгиева
да отговори на над 45 въпроса в рамките на повече от три часа.
Въпросите ще засягат бъдещите ѝ отговорности и ще бъдат поставени от евродепутати от комисиите по бюджет, по бюджетен контрол и по правни въпроси.
Според регламента представителите на Европейската народна партия ще могат да поставят 11 въпроса, групата на Социалистите и демократите – 10, на Европейските консерватори и АЛДЕ – по 5, на Европейската обединена левица, Европа за свобода и пряка демокрация и Зелените – по 4, а независимите депутати – два.
Задаването на въпрос може да трае до една минута, а отговорът следва да бъде не по-дълъг от две минути.
Изслушването ще бъде излъчвано пряко в интернет.
Оценката от изпита ще бъде съставена още тази вечер, но ще бъде съобщена на 9 октомври.
Според договора за ЕС еврокомисарите се избират на основание на тяхната обща компетентност и ангажираност към европейската идея и измежду кандидати, чиято независимост е вън от съмнение. Те не могат да искат, нито да приемат инструкции от никое правителство, институция, орган, служба или агенция.
ЕК се назначавана след одобрение от ЕП и от Европейския съвет, който гласува с квалифицирано мнозинство. Комисията колективно е отговорна пред ЕП и той може да ѝ гласува вот на недоверие. Ако бъде приет такъв вот на недоверие, еврокомисарите трябва да подадат колективно оставка.
Предвижда се, ако някой от предложените за еврокомисар не издържи изпита,
да бъде насрочено ново изслушване между 9 октомври и 22 октомври.
Възможно е в този срок ресорът на номинирания да бъде променен, или самият той да бъде заменен от правителството, което го е предложило.
Вчера изслушванията не преминаха без усложнения. Разделение сред евродепутатите отложи утвърждаването на еврокомисарите, номинирани от Великобритания, Испания и Унгария, и заплашва да осуети одобряването на френския кандидат.
Британският консерватор Джонатан Хил, който е предвидено да отговаря за финансовите услуги, стана
първият кандидат, не издържал теста в ЕП.
Хил не успя да разсее подозренията, че е прекалено близък с финансовите кръгове, и ще се яви на ново изслушване следващата седмица.
„Хил не бе утвърден днес. Той ще бъде поканен на ново публично събеседване с комисията по икономическите въпроси“, написа в „Туитър“ германският депутат Свен Гиголд от Зелените.
„Ново събеседване следващата седмица за Хил. Не е лесно за 10 дни да научиш пет години финансово регулиране“, коментира британската консервативна депутатка Кей Суинбърн.
„Това ще е втори шанс“, потвърди европейски източник, според когото на представянето на Хил „му е липсвала съдържателност“.
В тричасовото си събеседване Хил увери, че няма да е „представител на лондонското Сити“ в бъдещата Европейска комисия. Той обаче се изказа твърде общо по редица теми,
признавайки, че нямал време да се запознае с твърде технически теми, например очертанията на бъдещия „европейски капиталов пазар“.
На въпрос за въвеждането на еврооблигации, механизъм за обединяването на дълговете в еврозоната чрез общи заеми, той призна, че „няма информирано мнение“ по въпроса.
Утвърждаването на испанеца Мигел Ариас Канете, също консерватор, за европейски комисар по въпросите на енергетиката и климата, също бе отложено поради
съмнения за конфликт на интереси.
„Продадох си акциите. Нито съпругата ми, нито синът ми заемат постове в каквито и да било енергийни компании. Гарантирам това“, заяви Канете.
Той уточни, че фирмите, които е контролирал, не се занимават с продажба на енергоресурси, а предлагат само складови услуги на петролния сектор.
По-рано белгийският вестник „Соар“ съобщи, че Канете не само притежава акции в две регистрирани на Канарските острови петролни компании, а е и един от главните им ръководители.
Според изданието Канете има по 2,5% от акциите на всяка компания на стойност над 320 хил. евро.
В отговор десноцентристките съюзници на Канете заплашиха на свой ред да блокират номинацията за еврокомисар за икономическите и валутните въпроси на френския социалист Пиер Московиси, който ще бъде изслушан днес.
Съдбата на испанеца и на трети кандидат от консерваторите, унгареца Тибор Наврачич, остава неясна.
Наврачич също имаше трудно изслушване,
като бе принуден да отбива въпроси за ролята си като министър на външните работи в правителството на страната, обвинявано от Брюксел в дискриминиране на малцинствата и ограничаване на свободата на медиите и на словото.
Номиниран за еврокомисар за образованието, културата и гражданството, Наврачич изтъкна своята роля в преговорите с ЕС за внасяне на промени в спорни унгарски закони и привързаността си към европейските демократични ценности като човек, отраснал при комунистическа диктатура.
Попитан саркастично от независим германски депутат дали ще направи „Моята борба“ на Хитлер задължителна част от учебната програма, унгарският кандидат си спечели овации, като изрази подкрепа за еврейската общност в страната.
Първите 10 номинирани членове на екипа на новия председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер бяха утвърдени през първите два дни на изслушванията, понеделник и вторник.
Гневните сцени в стаите на ресорните комисии вчера обаче заплашиха да нарушат графика,
съгласно който е предвидено новата ЕК да бъде одобрена на 22 октомври и да поеме своите функции на 1 ноември.
Всяко забавяне може да предизвика спорове между страните членки и потенциално да остави сегашната Еврокомисия на Жозе Мануел Барозу да решава деликатни въпроси като конфронтацията Русия, търговските преговори със САЩ и острите спорове за мерките за икономии и бюджетните дефицити.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!