Европейският парламент се опитва да си извоюва нови правомощия в ЕС, включително възможността да принуждава отделни членове на Европейската комисия да се оттеглят по време на мандата си, става ясно от документ, с който се е сдобила ДПА.
Европарламентът и Комисията преговарят по т. нар. междуинституционално споразумение, което да регулира отношенията им по време на сегашния мандат на парламента, който е до 2014 г.
Според проектодокумента "ако парламентът поиска от председателя на комисията да свали доверието от отделен член на комисията, той трябва сериозно да обмисли дали да не поиска този член да подаде оставка (...) или да обясни отказа си да направи това".
Документът показва, че евродепутатите искат да демонстрират сила, след като Лисабонският договор им даде нови права.
Засега парламентът можеше де факто да налага вето на отделни комисари само преди те да бъдат номинирани.
Заплахата да не се гласува цялата комисия, която трябва да встъпи в длъжност през февруари, се оказа например достатъчна, за да бъде принудена българката Румяна Желева да оттегли кандидатурата си, отбелязва ДПА.
Агенцията припомня, че през 1999 г. евродепутати се опитаха да накарат френската представителка Едит Кресон да подаде оставка, след като бе обвинена във финансови нарушения.
Тя отказа и целият екип, начело с Жак Сантер от Люксембург, предпочете да се оттегли, за да се избегне бламирането на цялата комисия.
Сега евродепутатите възнамеряват да получат повече възможности за налагане на оставки по време на мандата.
Макар механизмът, предвиден в споразумението между парламента и комисията, да не им дава юридически право да го сторят, трудно е да си представим, че някой комисар ще може да се вкопчи в поста си, ако парламентът открито го атакува, коментира ДПА.
Споразумението цели да засили влиянието на ЕП и в редица други области.
Една от тях е външната политика, където депутатите искат "прозрачна процедура при номиниране" на висши служители на бъдещата дипломатическа служба.
Споразумението е било финализирано в сряда на среща в Брюксел между делегация на парламента и председателя на ЕК Мануел Барозу и се очаква да бъде одобрено от ЕП па 9 февруари, точно преди да се гласува новата комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!