Е вродепутатите призоваха снощи единайсетте държави от ЕС, които все още не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да я одобрят, съобщиха от пресслужбата на ЕП.
Борисов изтегли Истанбулската конвенция
Борисов: Референдум за гей браковете? Всички знаем отговора
Досега Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулска конвенция, не е ратифицирана от България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия и Великобритания.
Голямо мнозинство от евродепутатите изрази съжаление, че тези държави не гледат на конвенцията като на най-доброто възможно средство за борба с насилието над жените.
Те подчертаха, че нежеланието на някои държави да ратифицират текста се основава на неразбирателства и подвеждащи аргументи за определението "социален пол", използвано в конвенцията. Те призоваха ЕК и Съвета на ЕС да предприемат мерки за бързата ратификация на документа.
Някои евродепутати се противопоставиха и заявиха, че определението представлява идеологическа обремененост. Те посочиха, че ЕС няма компетенции по такива въпроси и следва да уважава вътрешния ред на всяко общество.
ЕК отбеляза, че целта на конвенцията е предотвратяването на насилието над жените без никакви други скрити идеи. Истанбулската конвенция, най-подробното международно споразумение за борба с насилието над жени, беше приета от Съвета на Европа през 2011 г. Тя влиза в сила през август 2014 г. и е подписана от ЕС през юни 2017 г.
Според Европейската комисия, всяка трета жена в ЕС е била жертва на физическо и/или сексуално насилие след навършването на 15 години. Над половината от жените са били жертви на сексуален тормоз, а една от всеки 20 е била изнасилена.
Сред държавите, които отложиха решението по ратификацията на Истанбулската конвенция, е и България. Министерски съвет я изтегли на 7-мимарт и отказа да я предлага за одобрение в парламента.
Сидеров плаши с избори, ако ГЕРБ приемат Истанбулската конвенция
БСП е официално против Истанбулската конвенция
„Имаше много тежки реакции и на коалиционния партньор, и на православието, и на мюфтийството и се насадиха огромни страхове у българския народ”, коментира Борисов. „Ние сме правителство избирано от народа не веднъж и сме длъжни да се съобразим с народа. С този акт считам, че ще приключи тази тема, за която несправедливо бяхме обвинявани”, заключи Борисов.
Междувременно от ДПС и ГЕРБ заявиха в Народното събрание, че няма да подкрепят предложението на БСП за референдум по въпроса.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!