Г ражданството на Европейския съюз не трябва да има "цена", заяви Европейският парламент в специална резолюция.
Депутатите са обезпокоени от създаването на схеми в различни държави членки и в частност в Малта, които водят до продажбата на националното и, следователно, и на европейското гражданство.
Явната продажба на гражданството на ЕС подценява взаимното доверие,
върху което е построен съюзът, се посочва в текста на ЕП.
Парламентът подчертава, че предоставените права вследствие на гражданство на ЕС, като например правото на свободно движение и пребиваване в рамките на ЕС, не трябва да бъдат третирани като "търговска стока".
Малта неотдавна предприе стъпки за въвеждане на откровена схема за продажба на малтийско гражданство, "което автоматично води до продажба на гражданството на ЕС, без никакво изискване за пребиваване".
Оспорваният проект на лейбъристкото правителство на страната предвижда даване на малтийско гражданство на всеки, готов да плати 1,15 млн. евро, част от които да инвестира в недвижими имоти.
Дори няма гаранции, че малтийските граждани ще спечелят от тази схема, например чрез допълнителни данъчни приходи, тъй като към чуждестранните инвеститори няма изискване за плащане на данъци, подчертава ЕП и призова Малта да приведе сегашната си схема за гражданство в съответствие с ценностите на ЕС.
Други държави членки, въвели подобни схеми, които позволяват пряка или непряка продажба на европейско гражданство, трябва да направят същото, се добавя в текста.
Вчера Европейската комисия също остро разкритикува
намеренията на няколко държави от ЕС да "продават" гражданство на неевропейци в замяна на инвестиции.
Гражданството не е за продан, заяви еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг.
Страните членки трябва да дават гражданство само на хора, които имат истинска връзка със съответната държава, добави тя.
По силата на европейските договори човек, който получи гражданство на една европейска държава, автоматично получава права във всичките останали страни от ЕС. Затова е основателно да си зададем въпроса дали правата, свързани с европейското гражданство, могат да зависят единствено от дебелината на портфейла или от сумата в банковата сметка, продължи Рединг.
Европейският парламент прие днес и резолюция, с която се противопоставя на позицията на някои европейски лидери, настояващи за
промени и за ограничения на свободата на движение на гражданите на ЕС.
ЕП призова държавите членки да се съобразят с разпоредбите на договора за ЕС, отнасящи се до свободата на движение - право, осигурено за всички европейски граждани.
Евродепутатите отхвърлят и всяко предложение за ограничаване на броя на имигрантите в ЕС.
ЕП отбелязва, че с наближаването на изборите за евродепутати, свободното движение на гражданите на ЕС се превръща в
тема на кампаниите на някои политически партии
и че съществува опасност този дебат да доведе до увеличаване на расизма и ксенофобията. Посочва се, че високопоставени европейски политици неотдавна са направили изявления, насочени срещу правото на свободното движение.
Въпреки че само 2,8% от всички граждани на ЕС живеят в държава от съюза, различна от тяхната родина, те са ключов елемент за успеха на вътрешния пазар и стимулират европейската икономика, заявиха евродепутатите.
Те призоваха
държавите от ЕС да не дискриминират работниците от съюза,
като неправилно смесват правото на свободно движение с цел работа с предполагаеми злоупотреба със системите за социално осигуряване.
ЕП припомня на държавите от ЕС, че е тяхна собствена отговорност е да се справят със злоупотребите със системите им за социални грижи, независимо дали са дело на техните собствени граждани или на граждани на други страни от Общността.
Поставянето на бариери пред една от четирите свободи - свободното движение на хора, нарушава чувствителния баланс в единния вътрешен пазар и води към
намаляване на конкурентоспособността и отслабване на възможностите за растеж в ЕС.
Това бе сред основните послания на българския министър на външните работи Кристиан Вигенин при започналото му посещение в Лондон.
В разговорите си Вигенин призова Великобритания и България да възобновят конструктивния си диалог на политическо равнище и да се фокусират върху теми и области от дневния ред на ЕС и двустранните отношения, по които биха могли да си сътрудничат ефективно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!