М едиите в Германия търпят критики и обвинения за това, че са прикрили масовите атаки срещу жени в Кьолн, информира Нова ТВ. Сексуалните посегателства станаха в новогодишната нощ, но за тях се разбра едва четири дни по-късно.
Най-тиражният вестник в Германия, „Билд”, директно обвини някои свои конкуренти, че умишлено не публикуват информация, която да злепостави канцлера Ангела Меркел.
Смята се, че нападателите в Кьолн са били имигранти, което носи критики на канцлера, която е известен застъпник на политиката на отворени врати.
Обществената телевизия Цет Де Еф обяви, че приема критиките и официално се извини за бавната си реакция.
Журналистът Оля ал Ахмед и режисьорът и журналист Нидал Хлайф коментираха посегателствата в Кьолн в студиото на „Здравей, България” по Нова ТВ тази сутрин.
Според журналиста Оля ал Ахмед
има три причини бежанците да стигнат до тези действия: „Първото е безделието. Второто е съществената разлика в културата и традициите. Трето това може да е и вид отмъщение”.
„В ислямския свят жената трябва да си стои у дома и да е по-затворена. Ако тя държи бутилка с алкохол или е с по-дълбоко деколте, за мъжете мигранти тя е предизвикателство”, изтъкна тя.
Нидал Хлайф пък смята, че случилото се със сигурност ще злепостави канцлерът Ангела Меркел и нейната отворена политика към бежанците, и ще даде глас на националистите.
„За мен това не е организиран акт. Това са група пияни младежи, които са решили да се гаврят с жените в новогодишната нощ”, смята Хлайф.
Той уточни, че
нападателите са младежи от Северна Африка: „Те трудно се интегрират и са разочаровани. Трябва да търсим социално-икономически причини, а не културни”.
Какво още казаха двамата по темата гледайте във видеото горе.
Кореспондентът на Нова ТВ в Германия Калина Дренска съобщи, че във връзка с нападенията вече са задържани четирима души. Говори се за най-малко 40 мъже, участвали в атаките. Местната полиция не изключва организираност. Не се изключва и възможността към Кьолн да са пътували престъпни групи, които да ограбват и нападат жените.
По-рано в предаването темата коментира и бившият директор на разузнаването Бриго Аспарухов, който смята, че е напълно възможно нападенията в Кьолн да са организирана провокация.
„Склонен съм да вярвам, че
започва едно издевателство над местните хора с цел да се докаже, че халифът на „Даеш” може да нареди да се завземат територии, в които да се насажда ислямът насилствено”,
изтъкна той, позовавайки се на германски медии.
„Констатирано беше, че германската полиция не е могла да реагира на ситуацията. Жените буквално са били преследвани в един периметър край гарата. Моето усещане е, че не е изключено това да бъде новият почерк на „Даеш” – да провокира обществата по този начин”, допълни ген. Аспарухов.
Той коментира и новината от коледните празници за изключването на Лютви Местан от редиците на ДПС. Аспарухов заяви, че това е ситуация, която се е случвала във всички партии.
В края на декември изненадващо почетният председател на ДПС Ахмед Доган атакува с критики председателя на партията Лютви Местан и няколко дни след това Местан бе свален от всички постове, което заемаше и изключен от Движението. Заговори се за разцепление в ДПС, след като Местан бе последван от четирима депутати, а Бахри Юмер - знакова фигура в Движението, един от неговите основатели и несменяем областен председател на ДПС около 20 години, също обяви, че напуска поста си и партията.
„Смутен съм, неприятно е, че един политически лидер търси закрила в чуждо посолство. Не мога да си обясня какво е било това действие”, допълни той по повод престоя на Местан в турското посолство.
Същевременно, според него ДПС е изиграло решаваща роля за запазване на етническия мир у нас.
Цялото интервю с Бриго Аспарухов гледайте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!