49

Т ерористичната заплаха във Франция е крайно висока, а естеството на рисковете се е променило из основи.

Такава оценка даде в ефира на френската телевизия Те Еф-1 френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов след атентата в завод край френския град Лион.

Според него тероризмът "от ново поколение", с който се са срещнали френските власти, е опасен заради своята незабележимост в ежедневния живот.

"Вече нямаме работа с терористични групировки, които са дошли отвън и са се върнали обратно. Пред нас е тероризъм със свободен достъп. Сега много европейци се обръщат към тероризма чрез интернет и пропаганда".

Казньов увери, че службите за сигурност работят по проблема без прекъсване.

"За няколко месеца са задържани 300 души, 120 са поставени под арест, а 60 са под съдебен контрол", отчете министърът.

Френският премиер Манюел Валс не изключи възможността от

нови ислямистки терористични актове във Франция

"Въпросът е не дали ще стане или не, а кога ще се случи това", заяви Валс при пристигането си на парижкото летище Орли от Колумбия.

Той отбеляза, че случилото се вчера е сериозно изпитание за френското общество и призова сънародниците си да запазят спокойствие. Според Валс без съмнения някои сили ще се постараят да използват създалото се напрежение и шок в свой интерес.

Премиерът увери, че правителството ще направи всичко възможно да отговори адекватно на създалата се ситуация.

"Тероризмът приема най-различни форми, за да ни хване неподготвени. Мощни организации като "Ислямска държава" и Ал Каида продължават да планират атентати", заключи той.

Това е първата вълна на тероризъм, което видяхме във Франция, Тунис и Кувейт,

заяви в предаването "Събуди се" д-р Мохд Абуаси, директор на Центъра за близкоизточни изследвания.

Според него атаките в Тунис и Кувейт са координирани и са дело на ИД, докато нападението във Франция е извършено от "вълк единак".

Д-р Абуаси смята, че е възможен пробив в системата за сигурността в Европа, както и че

"България засега не е приоритет на ИД, използва се само като транзитна държава"

Силовите ведомства в САЩ също преразглеждат мерките за сигурност, които планират да въведат по време на празничните прояви за 4 юли, Деня на независимостта, след терористичните актове във Франция, Кувейт и Тунис, според изявление на американския министър на вътрешната сигурност Джей Джонсън.

"Призоваваме всички правоохранителни органи към бдителност и готовност. Също така коригираме мерките за сигурност, тайните и явните, за защита на американския народ", посочи той.

Той увери, че неговото ведомство и ФБР редовно си взаимодействат с дирекциите на полицията в различните щати.

Европейският съюз ще разработи до юни догодина предложения

за укрепване на европейската сигурност и борбата с тероризма, съобщи председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката по сигурността Федерика Могерини е упълномощена да представи тези предложения на срещата на върха на ЕС през юни 2016 г.

Според Туск генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг е информирал лидерите на ЕС за новите заплахи в периода на хибридна война, световен тероризъм и кибератаки.

"На фона на растящите предизвикателства към сигурността, лидерите решиха, че ЕС се нуждае от нова стратегия за международната си политика и политиката на сигурност (...) Ние решихме, че европейските фондове трябва да бъдат мобилизирани, за да помогнем за укрепване на сферата на отбраната на ЕС, включително технологиите и изследванията", добави той.

Властите за момента нямат доказателства за тактическа координация

между атаките, заяви говорителят на Белия дом Джон Кирби за трите атентата от петък.

Във Франция мъж предизвика експлозия във фабрика и обезглави шефа си, в Кувейт самоубиец се взриви в пълна шиитска джамия по време на петъчната молитва, в Сирия 164 цивилни бяха избити в Кобане, а в Сомалия десетки войници на Африканския съюз загинаха след атака на "Аш Шабаб".

Тази седмица джихадистите призоваха последователите си да засилят нападенията срещу християните, шиитите и дори сунитите, които се броят на страната на водената от Съединените щати коалиция.

Коментари 49
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

49 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хърватия прие закон срещу високите цени

Хърватия прие закон срещу високите цени

Свят Преди 55 минути

Търговците ще трябва да показват сегашната и предишната цена на продукта

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

България Преди 3 часа

Той беше задържан на 19 февруари на летище „Васил Левски” - София

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Видеозапис от района показва, че експлозията е станала на открито, в близост до плувен басейн, а отломки са разпръснати чак до плажа

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Любопитно Преди 4 часа

Клуни като фермер и това не е заради роля?

Снимката е илюстративна

Отрязана ръка е открита до училище в Дъблин

Свят Преди 4 часа

Останките ще бъдат изследвани и ще бъде направен ДНК анализ

<p>Времето изглежда е на страната на Русия</p>

След близо 3 години война: Времето изглежда е на страната на Русия

Свят Преди 5 часа

Това, което Путин нарече „специална военна операция“, се превърна в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война

Почина звезда от "Карате кид"

Почина звезда от "Карате кид"

Свят Преди 5 часа

Питър Джейсън почина на 80 години, оставяйки след себе си впечатляващо наследство с над 270 актьорски изпълнения в киното

Снимката е архивна: Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за Асошиейтед прес в Киев

Тръмп: Зеленски "много затруднява сключването на сделки"

Свят Преди 5 часа

Германският канцлер Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски разговаряха за „начините за постигане на справедлив мир в Украйна“, докато Вашингтон настояваше за преговори с Москва

<p>Кметът на Дупница:&nbsp;Институциите, издирващи&nbsp;Ивана, дължат отговори</p>

Кметът на Дупница за изчезналата Ивана: Институциите, работещи по темата, дължат отговори

България Преди 5 часа

Дангов добави, че година след изчезването на детето няма отговори на много въпроси

Земетресение в района на Пловдив

Земетресение в района на Пловдив

България Преди 6 часа

Земетресението е било на 25 км югоизточно от Асеновград

ДНСК издаде заповед за спиране на ремонта на ул. "Опълченска"

ДНСК издаде заповед за спиране на ремонта на ул. "Опълченска"

Свят Преди 6 часа

Определен е 60 дневен срок за отстраняването на констатираните нарушения

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Любопитно Преди 7 часа

В Националния дворцов музей в Тайпе се съхраняват над 690 000 експоната, повече от 80 % от които са от бившия двор на Цин

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Любопитно Преди 7 часа

Необичайно гурме предизвикателство ще определи застрашените от елиминация