Франсоа Оланд като президент е по-скоро опасен както за Франция, така и за Европа, пише списание "Икономист" в редакционна статия, озаглавена "Опасният господин Оланд".
Вече 35 години разходите по държавния бюджет на Франция превишават приходите по него, банките в страната нямат достатъчно капитал, нарасна безработицата, а участието на държавата в икономиката достига 56%, докато държавният дълг продължава да расте.
Оланд е опасен, защото има намерение
да съхрани на каквато и да е цена социалния модел във Франция
Той говори, че мерките за бюджетни икономии и за бюджетна дисциплина, искани от Германия, са прекалено сурови и пречат на растежа на икономиката на еврозоната.
Но Оланд не предлага тези мерки да бъдат смекчени, за да се облекчи напредъка по пътя на реформите. Оланд просто предлага реформи да не се извършват, предупреждава списанието.
Кандидатът на социалистите е враждебно настроен към структурните промени, но Франция има нужда от такива промени, колкото и болезнени да са те. Ако Оланд не ги извърши, пазарите ще го принудят.
Но ако той зарази европейските си съседи с желанието си за стимулиране на икономиката, преди да се намалят държавните разходи и да се подобри конкурентноспособността на Стария континент, то оцеляването на еврото е изложено на риск, заключава изданието.
Списанието припомня, че открито е подкрепило Никола Саркози на изборите през 2007 г. и го поздравява за това, че е направил по-гъвкав режима на 35-часовата работна седмица, че е либерализирал университетите и е вдигнал пенсионната възраст.
Според "Икономист" Саркози е имал малшанса да бъде поразен от икономическата криза, но постепенно е възприел един
по-протекционистки, по-антиимигрантски и по-антиевропейски тон,
със сигурност предназначен за избирателите на крайната десница на Марин льо Пен.
В края на статията си "Икономист" посочва, че би гласувал на втория тур за Саркози, но не заради неговите заслуги, а за да държи настрана Оланд.
Френският вестник "Монд" се спира на вчерашния своеобразен дуел между Оланд и Саркози по телевизия Франс 2.
Двамата бяха поканени един след друг в емисията "Думи и дела", като всеки от тях имаше по 45 минути, за да повтори тезите си. Вестникът се спира на някои от водещите теми, засегнати от двамата кандидати за президент.
По въпроса за имиграцията Оланд избягваше конкретните отговори, докато Саркози отново повтори тезата си, че броят на законните имигранти трябва да се намали наполовина, коментира "Монд".
Изданието се спира и върху позициите на двамата кандидати относно Национален фронт. В програмата Саркози оправда тона, който възприема между двата тура, за да привлече избирателите на НФ.
Той посочи, че тези избиратели не са само на Марин льо Пен,
а са избиратели, подтикнати да гласуват по този начин заради кризата. Оланд пък подчерта, че няма нужда да говори с езика на НФ, за да привлече избирателите на Марин льо Пен, защото не води лудешка надпревара, посочва "Монд".
Вестник "Фигаро" предупреждава, че не всичко е предрешено в навечерието на втория тур. Историята на президентските избори в света е познавала и необичайни обрати.
Така например през 1949 г. социолозите предсказват победа в САЩ на републиканеца Томас Дюи, а печели Хари Труман.
Последният води енергична кампания, снове с влак из САЩ, но въпреки това в допитванията е сочен винаги за победен, а накрая печели с голяма преднина.
Италианските вестници "Кориере дела сера" и "Стампа" отбелязват, че избиране на Оланд начело на Франция може да постави
Италия в позицията на основен съюзник на Меркел в еврозоната
Тъй като Оланд иска да предоговори пакта за бюджетна дисциплина - превърнал се във фикс идея за Меркел - то тя ще се обърне за подкрепа към Марио Монти, привърженик на мерките за икономии, бюджетна дисциплина и бюджетна стабилност, прогнозират вестниците.
Вестник "Фигаро" посочва, че кампанията за втория тур на изборите е придобила и скандално измерение, след като представителят на управляващата партия Съюз за народно движение Лионел Люка обиди приятелката на Оланд - Валери Трирвильор.
На френски името на дамата е близко по звучене до думата ротвайлер и Люка нарече приятелката на Оланд Валери Ротвайлера, като предизвика възмущението на социалистите и принуди Саркози да обяснява, че съжалява за подобно изказване.
Германският канцлер Ангела Меркел
изключи възможността за предоговаряне на Фискалния пакт,
въвеждащ по-строга бюджетна дисциплина. Тя отхвърли критиките, че съюзът не се съсредоточава върху растежа, а само върху икономиите.
Дясноцентристката германска лидерка, която лобираше пред колегите си от ЕС за приемането на пакта, заяви, че вече се работти по конкретни предложения за растеж и работни места.
"Фискалният пакт беше договорен, той беше подписан от 25 държавни ръководители и вече е ратифициран от Португалия и Гърция. Парламентите в цяла Европа са на път да го приемат. Ирландия свика референдум за него в края на май. Той не може да се предоговаря", категорична бе Меркел.
Оланд реагира остро на критиката на Меркел.
Германия не решава съдбата на Европа,
каза той.
"Ако спечеля, ще обясня на канцлера, че френският народ е направил своя избор, който означава най-вече преразглеждане на договора. Нужен ни е икономически растеж и много европейци чакат Франция да ги поведе. Франция има водещата роля в Европа."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!