Европейската комисия прие днес предложения, предвиждащи деблокиране на противоречивите искания за отглеждане на ГМО в Европа, като се предостави възможност на страните сами да решат дали да забранят тези култури.
Колегията на комисарите прие предложенията на неправителствените организации, съобщи за Франс прес говорителят на изпълнителния орган на ЕС по въпросите на здравеопазването Фредерик Венсан.
Предложението на ЕК цели да реформира сегашните сложни процедури по разрешаване на генно-модифицираните култури, заради които от години в Европа не е издадено нито едно разрешение, а в Северна и Южна Америка те са все повече.
Причината за това са опасенията на европейските граждани, най-вече относно опасността от предаване на зараза от генно-модифицираните към другите растения и потенциалните последици от това за човешкия организъм, посочва АФП.
Новото предложение на Брюксел цели да предостави свобода на държавите членки да забранят или да ограничат ГМО културите, дори те да бъдат разрешени от ЕС.
Така ще отпадне необходимостта да се задейства сложната процедура за предпазната клауза, което става въз основа на санитарни и екологични критерии.
Царевицата MON810 на американската компания "Монсанто" е единственият ГМО продукт, разрешен до момента за отглеждане в някои държави членки на ЕС.
В началото на годината ЕК даде зелена светлина и за генетично модифицирания картоф Амфлора на германската компания BASF, но единствено за промишленото производство на скорбяла.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!