Европейската комисия дава Великобритания на съд заради ограничаването на достъпа на гражданите на други евространи до социални плащания.
Решението е свързано със съществуващ и прилаган от години ограничителен режим, а не с новите мерки, които се обсъждат срещу евентуална имигрантска вълна от България и Румъния, обяснява БНР.
Страните членки са одобрили тест, който трябва да бъде издържан, за да може имигрантът да получава определени социални плащания. Отчитат се семейното положение на кандидата, продължителността на престоя му в дадената страна, професионалната му дейност, наличието на постоянен адрес. Според ЕК тези условия са достатъчно строги и стриктното им прилагане изключва злоупотреби.
Великобритания обаче прилага едностранно различен тест с допълнителни изисквания.
ЕК оценява този тест като дискриминационен спрямо гражданите на другите страни от ЕС, тъй като ограничава достъпа им до плащания като детски надбавки и помощи за безработни.
След множество оплаквания и петиции до Европарламента през 2011 г. ЕК започна наказателна процедура срещу Великобритания. Последвалата обмяна на информация и позиции не дава очаквания резултат. Така Еврокомисията стига до решението за съд.
Междувременно
ЕК откри днес наказателна процедура срещу Испания заради множеството случаи, в които на туристи от ЕС е била отказвана здравна грижа,
докато не си платят, казва говорителят на комисията Джонатан Тод.
Той уточни, че в посочените случаи европейските туристи са разполагали с европейска здравна карта, но тя не е била признавана и пациентите са били оставяни в коридорите на болниците, понякога със силни болки, докато не платят в брой или с кредитна карта.
Въпреки отправените въпроси до испанските власти, досега удовлетворително решение на този проблем не е било намерено.
Тод уточни, че според европейското законодателство, всеки пациент, който има здравна застраховка, удостоверена чрез европейската здравна карта, има право да получи медицинско обслужване в ЕС. Допълнително задължението на европейските държави е да предлагат на чужденците от ЕС такива здравни грижи, каквито получават собствените им граждани. По-голямата част от здравните услуги в Испания са безплатни, уточни говорителят. По неговите думи нормалната процедура е спешните пациенти да бъдат обслужвани след показване на европейската здравна карта, а допълнително националните здравни власти да уредят разноските по предоставената услуга.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!