Еврокомисията държи на позицията си, че държавите в Шенгенската зона могат да връщат контрола по границите си едностранно само за пет дни при екстремни ситуации, а за по-дълъг срок решенията трябва да се вземат на европейско ниво.
Това заяви говорителят за вътрешните работи Микеле Черконе по повод искането на Франция и Германия да могат да възстановяват едностранно граничния контрол за 30 дни.
Вътрешните министри на двете странни Клод Геан и Ханс-Петер Фридрих изпратиха писмо до Eвропейската комисия, в което изразяват позицията си, че шенгенските държави трябва да разполагат с такава възможност, ако преценят, че са заплашени от проблеми със сигурността по външните граници.
Според тях или границите на ЕС на юг и изток трябва да станат абсолютно сигурни, или е наложително да се променят правилата на споразумението от Шенген.
"Имаме нужда от компенсаторен механизъм
в случай, че държава членка независимо от помощта, която й се оказва, се окаже неспособна да осъществи своите задължения за защита на външните граници на ЕС", се казва в общото писмо.
Повод за едномесечната отмяна на Шенген могат да бъдат вълни от нелегални имигранти или големи мероприятия като световни първенства по футбол.
След тези 30 дни Европейската комисия ще трябва да препоръча на Съвета (който представлява правителствата на 27-те държави членки) дали да се продължи или да се спре граничния контрол на вътрешните граници, се уточнява в текста.
Така Париж и Берлин смятат да ограничат ролята на Комисията, която обвиняват, че си приписва правото да решава сама дали да има временно въвеждане на контрол на вътрешните граници в случай на заплаха за сигурността и обществения ред.
"Ние искаме Шенгенска зона, в която е гарантирано, че хората могат да се придвижват свободно -
без никакви проверки, без да се налага да показват документи и без да бъдат спирани по границите. Това е смисълът на Шенгенското споразумение и това е, което искаме да защитим. Това може да стане с повече, а не с по-малко Европа", заяви Черкони, цитиран от БНР.
Той припомни, че ЕК вече е внесла конкретни предложения за укрепване на Шенгенското споразумение и увеличаване на доверието между страните в него.
Писмената позиция на Геан и Фридрих уточнява
становище, изразено от френския държавен глава Никола Саркози
и има за цел да покаже, че то се споделя и от германското правителство, обясни френски източник.
Досега Берлин не бе критикувал правилата на Шенген, но въвеждането на граничен контрол и борбата с нелегалната имиграция е една от основните теми при изборната кампания на Саркози. Затова опозицията в Германия обвини Фридрих, че в писмото си оказва предизборна помощ на колегата си Геан. Правителството в Берлин обаче отхвърли това.
Писмото на двамата министри ще бъде обсъдено на предстоящата среща на вътрешните министри от ЕС на 26 април в Люксембург.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!