Е вропейската комисия откри наказателна процедура срещу Полша заради един от спорните закони за съдебната реформа в страната.
Става въпрос за Законът за общите полски съдилища. Според ЕК той дава право на министъра на правосъдието да назначава и уволнява председателите на общите съдилища, което не съответства на европейските правила за разделение на властите.
Анализатор от САЩ: Полша е по-опасна за ЕС от Брекзит
ЕС предприе безпрецедентни мерки срещу Полша
"Новите правила позволяват на министъра на правосъдието да упражнява влияние над отделните съдии чрез неясните критерии за удължаване на техните мандати, с което се подкопава принципът за несменяемост на съдиите", изтъкват още от ЕК.
Със закона се въвежда и възраст на пенсиониране на магистратите - 60 години за жените и 65 за мъжете, което според комисията е дискриминационно.
Това е поредна мярка на ЕС срещу съдебната реформа, извършвана от правителството на партията "Право и справедливост" в Полша. Според европейските институции, новите закони ще поставят съдебната система в пряк контрол на политическата власт.
Ако текстовете не бъдат оттеглени до един месец се предвиждат финансови санкции за страната.
По-рано през тази седмица зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс обяви, че ако до септември Варшава не влезе в диалог с европейските институции относно реформите, може да бъде задействан Член 7 от Договора за ЕС.
Той предвижда
процедура, с която се отнема правото на глас на съответната страна в рамките на Европейския съвет -
събранието на лидерите на страните в Съюза, където се определят най-важните общи политически посоки.
"ЕК прави усилия да докаже, че е има правомощия по въпроси, по които очевидно няма", каза Кшищоф Шчерски, началник на канцеларията на президента Анджей Дуда.
Mass protests continue across #Poland as controversial court reform nears passagehttps://t.co/GI05jY2HFN pic.twitter.com/xHljrjcB5m
— Doc (@mch7576) July 23, 2017
В началото на тази седмица Дуда наложи вето върху гласуването на два от спорните съдебни закони, но не и върху този за общите съдилища.
Същевременно самата съдебна реформа предизвика поредните мащабни протести във Варшава и други градове срещу правителството на "Право и справедливост", което много хора виждат като авторитарно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!