Само България и Естония планират да задържат дефицита в държавния бюджет под 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), референтната цифра в Пакта за стабилност и растеж.
Това съобщи днес Европейската комисия (ЕК) след преглед на програмите за стабилност и конвергенция на 14 страни членки на Европейския съюз.
Освен България и Естония проверени са били Белгия, Германия, Ирландия, Испания, Франция, Италия, Холандия, Австрия, Словакия, Швеция, Финландия и Великобритания.
Подобряването на конвергентната програма на България цели да задържи солидното бюджетно състояние.
След като бе достигнат дефицит от 1,9% от БВП през 2009 г., се планира общият държавен дефицит да бъде балансиран през 2010 г. и да има излишък от 0,1% от БВП през 2011-2012 г., отбелязва Европейската комисия.
Цялостната финансова картина изглежда ограничаваща през 2010 г., неутрална през 2011 г. и с известно финансово отпускане през 2012 г.
Очаква се взетите мерки за консолидиране и силният политически ангажимент за финансова дисциплина да компенсират частично рисковете, произтичащи от леко завишените очаквания за растеж и държавни приходи, добавя Европейската комисия.
Според нея програмата на България предвижда амбициозни структурни реформи, целящи да се укрепят държавите финанси и в същото време да се създадат условия за икономическо възстановяване.
България се приканва да продължи да води стриктни финансови политики, както и да прилага планираните структурни реформи, призовава Европейската комисия.
Оценката на комисията след прегледа на програмите на 14-те страни в Европейския съюз е, че повечето от тях очакванията за растеж са твърде оптимистични като се признава, че бюджетните прогнози могат да се окажат по-лоши от планираните.В някои случаи стратегията за консолидиране на държавните финанси не се подкрепя от конкретни мерки след 2012 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!