Е вропейската комисия (ЕК) представи 10 предложения за действия за борба с трафика на мигранти и възпиране на кандидатите за имиграция да рискуват живота си с прекосяване на Средиземно море, предаде АФП.
Предложенията ще бъдат обсъдени на извънредната среща на върха на ЕС в четвъртък в Брюксел, свикана от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Освен това Брюксел ще представи стратегия за имиграцията на 13 май, уточни еврокомисарят Димитрис Аврамопулос.
Ето подробностите от предложения план:
- Засилване на операциите по наблюдение и спасяване „Тритон“ и „Позейдон“ на европейската агенция за граничен контрол Фронтекс чрез увеличаване на техните финансови и материални ресурси. Трябва да се увеличи и районът им на действие, който в момента е ограничен до териториалните води на страните от ЕС.
- Конфискуване и унищожаване на плавателните съдове, използвани за превозване на мигрантите, по подобие на операция „Аталанта“ срещу пиратството край бреговете на Сомалия.
- Увеличено сътрудничество между организациите Европол, Фронтекс, Европейското бюро за подкрепа на убежището (ЕАСО) и Евроджъст за събиране на информация за начините на действие на трафикантите на хора.
- Разполагане на екипи от ЕАСО в Италия и Гърция в помощ на обработването на молбите за убежище.
- Системно снемане на пръстови отпечатъци на всички мигранти при пристигането им на територията на страните членки.
- Разглеждане на варианти за по-справедливо разпределение на бежанците между страните членки на ЕС.
- Програма за настаняване в страните от ЕС на лица, получили статут на бежанци от Върховния комисариат на ООН за бежанците. Страните членки са поканени да участват доброволно в тази програма. В предложението не се споменават числа, но според Европейската комисия от нея ще се възползват 5000 души.
- Програма за бързи връщания на кандидати за имиграция, на които не е разрешено да останат в ЕС. Тя ще се координира от Фронтекс заедно със страните членки, които първи приемат мигранти от Средиземно море.
- Действия със съседните на Либия страни за блокиране на използваните от мигрантите пътища. Нигер е една от транзитните страни и европейското присъствие там ще трябва да се засили.
- Изпращане на офицери за връзка за имиграцията в делегациите на ЕС в редица трети страни. Те ще са натоварени със събиране на информация за миграционните потоци.
„Трябва да вземем директни, практични и съществени мерки. Ако не действаме сега, кризата ще достигне опасни размери в близките месеци“,
предупреди европейският комисар за миграцията Димитрис Аврамопулос при представянето на плана.
Този план е получил пълната подкрепа на външните и вътрешните министри на ЕС, които се събраха на извънредно заседание в Люксембург, обяви той.
Междувременно генералният секретар на ООН
Бан Ки-мун призова ЕС да подкрепя повече усилията на средиземноморските страни да поемат грижите за мигрантите,
които рискуват живота си в Средиземно море, предаде АФП. „Средиземно море бързо се превръща в море на страдания за хиляди мигранти“, заяви Бан при откриването на среща на ООН, която ще подготви хуманитарна среща на върха в Турция догодина. Бан припомни, че Италия, Гърция и Малта „понасят най-тежкия товар“ в операциите по спасяване и прием и прикани ЕС „да докаже солидарността си като увеличи подкрепата си“ за тези страни. Трябва по-специално „да се подсили капацитетът за спасителни дейности в Средиземно море и другаде, но също и да се вземат строги мерки срещу престъпниците, които експлоатират най-уязвимите“, имайки предвид каналджиите.
Смъртта на стотици мигранти край бреговете на Либия е „скандал за човешката съвест“, заяви Бан и отбеляза, че миналата година в такива корабокрушения са загинали двойно повече хора, отколкото при потъването на „Титаник“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!