Европейската комисия предложи днес да започнат преговори с Черна гора за присъединяване на страната към ЕС, както и за предоставяне на статут на Сърбия за кандидат за член на Общността.
Комисията представи годишните си доклади за напредъка на преговорите в областта на разширяването със страните от Западните Балкани, Турция и Исландия.
Арестите на двама от най-издирваните обвиняеми във военни престъпления в Сърбия по-рано тази година са премахнали основна пречка по пътя на страната към Обединена Европа, отбелязва още ЕК в доклада си.
Белград внесе молба за получаване на статут на кандидат за членство през 2009-а. Едва тази година обаче сръбските власти арестуваха Горан Хаджич и Ратко Младич.
Европейската комисия заяви, че следващата стъпка - започване на преговори за присъединяване, ще дойде, след като Сърбия предприеме по-нататъшни стъпки за нормализиране на отношенията си с Косово, чиято независимост отказва да признае.
Преговорите за членство с Черна гора са забележителен успех за страната с 650 000 жители.
Черна гора успешно изпълни ключовите приоритети, набелязани през 2010 г. като необходимо условие за започването на преговори, посочи ЕК.
По време на преговорите страната ще бъде подложена на безпрецедентно наблюдение на усилията й да се справи с организираната престъпност и корупцията, предупреждават от комисията.
Препоръките на ЕК за Сърбия и Черна гора трябва да бъдат одобрени от правителствата на страните от ЕС през декември.
В документите се отбелязва и че Хърватия предстои да бъде приета в ЕС от 1 юли догодина.
ЕК поставя пред Турция условие за уреждане на въпроси, свързани с работата на митниците и за нормализиране на отношенията с Кипър.
Кандидатурата на Турция за членство в ЕС, блокирана заради задълбочаващите се спорове с Кипър и съпротивата на Франция и Германия срещу членство на Анкара, се разглежда като най-проблемна, като в преговорите за присъединяване на страната не е постигнат напредък от една година.
Като начин за преодоляване на застоя ЕС призова за продължаване на "неформалните" връзки по икономически, търговски, външнополитически въпроси и въпроси, свързани с миграцията.
Нов позитивен дневен ред в отношенията ЕС-Турция трябва да бъде изработен, за да създаде възможност за по-конструктивни връзки, основаващи се на конкретни стъпки в области от взаимен интерес, се казва в съобщението.
Отговорни представители на ЕС отхвърлиха предположенията, че такава линия на действие ще открие пътя за "привилегировано партньорство" - вариант, който предлагат Франция и Германия като алтернатива на пълноправно членство на Турция.
ЕС критикува Турция заради острите й противоречия с Република Кипър в последно време по повод сондажите за петрол и природен газ, които Никозия осъществява в сътрудничество с Израел, без участие на Севернокипърската турска република (призната само от Анкара).
Турция предупреди, че ще прекъсне отношенията си с ЕС, след като Република Кипър поеме ротационното председателство на съюза през втората половина на 2012 г.
ЕС препоръча на Турция да се въздържа от всякакви заплахи или действия, които биха могли да се отразят негативно на отношенията със съседите и на мирното уреждане на граничните спорове.
За Македония се отчита, че страната изпълнява политическите критерии, както и че е необходимо единодушието на страните от ЕС за започване на преговорите със Скопие, за което е необходимо постигането на решение за наименованието на държавата.
Комисията посочва за Албания, че през тази година "не е в позиция" да препоръча предприемането на следващ етап от преговорните процедури, макар Тирана да постига напредък в някои от 12-те области под наблюдение.
На политическите сили в Албания се препоръчва да възстановят и поддържат необходимото ниво на диалог за работата на ключовите демократични институции и прилагането на основните реформи.
Комисията разглежда Косово и Босна и Херцеговина като потенциални кандидати за членство в ЕС, но отбелязва, че засега в Сараево не е налице готовност за началото на необходимите реформи, а пред Прищина остава въпросът с международното признание.
ЕК посочва, че подкрепя европейската перспектива на Косово.
В доклада за Исландия се отчита, че преговорите напредват бързо, тъй като страната вече е въвела голяма част от европейското законодателство и е в Шенгенското пространство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!